Aksamitki to jednoroczne rośliny, które należą do najpopularniejszych kwiatów sadzonych w polskich ogrodach. Poza pięknym wyglądem pojedynczych lub pełnych kwiatów w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego aksamitki są odporne, niewymagające oraz kwitną przez długi czas. Ponadto mogą być doskonałymi pomocnikami w walce z popularnymi chorobami czy szkodnikami warzyw i roślin ozdobnych. Ich specyficzny, dość mocny aromat skutecznie odstrasza mszyce, mrówki, krety, nornice, motyle bielinki czy stonkę.
Jeżeli posadzisz aksamitki w pobliżu marchwi lub cebuli, to znacznie ograniczysz ataki szkodników tj. połyśnica marchwianka, śmietka cebulowa czy wciornastek. Aksamitki posadzone naprzemiennie z rzędami kapusty ochronią ją przed gąsienicami odżywiającymi się liśćmi, gdyż motyle bielinka kapustnika będą unikały kwiatów. Posadź kwiaty na obrzeżach warzywnika z uprawianymi ogórkami, pomidorami, bakłażanem, a także wśród truskawek. Aksamitki zwalczają grzyby znajdujące się w glebie oraz w powietrzu.
Aksamitki w szklarni:
Taką samą skuteczną ochronę stworzą te jednoroczne kwiaty posadzone przy wejściu do szklarni czy tunelu foliowego. Jeżeli nie ma tam wystarczająco dużo miejsca, zdecyduj się na odmiany nisko rosnące, które można posadzić również w środku. Rośliny cebulowe i bulwiaste np. irysy, lilie, tulipany czy narcyzy będą pięknie wyglądały wśród aksamitek, a one dodatkowo zabezpieczą cebulki przed porażeniem przez choroby grzybowe np. fuzariozę. Aby zapewnić jeszcze bardziej skuteczną ochronę, to możesz pozostawić rośliny w glebie na całą zimę. Odetnij jedynie sam kwiatostan, a całą część nadziemną potnij sekatorem na mniejsze części i przysyp je ziemią.
Jednoroczne aksamitki są dobre również jako ochrona ogrodu przed szkodliwymi nicieniami. Uprawiaj te kwiaty w różnych miejscach w ogrodzie przynajmniej przez 3-4 miesiące, a ich korzenie będą w tym czasie wydzielać substancje odstraszające te szkodniki. Następnie jesienią podziel całą część nadziemną na mniejsze fragmenty i zakop je w ziemi pozwalając im zgnić. Doświadczeni ogrodnicy zalecają uprawę aksamitek na zielony nawóz. Zwiększają żyzność gleby, a także ograniczają występowanie chorobotwórczych grzybów i bakterii. Uprawa aksamitek jest zupełnie nieskomplikowana. Nasiona z łatwością kiełkują, uzyskane sadzonki są zdrowe i silne, łatwo przyjmują się w nowym miejscu i nie wymagają szczególnej uwagi. Poza uprawą aksamitek w gruncie, wspaniale rosną również posadzone w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Gatunek ten również z łatwością się rozsiewa bez naszego udziału. Co kilka lat powinniśmy wprowadzić inny gatunek w dane miejsce w ogrodzie i zastąpić nimi aksamitki, aby gleba zbytnio nie ‘’przyzwyczaiła’’ się do ich obecności.