Prawdopodobnie już teraz, patrząc na kolorowe torebki nasion warzyw, myślisz o pierwszych wiosenno-letnich zbiorach sałaty, aromatycznego koperku, smacznych pomidorów czy chrupiących ogórków. Do tego czasu musisz jednak z dbałością zająć się przygotowaną rozsadą i odpowiednio pielęgnować młode siewki warzyw. Musimy brać pod uwagę również mniej przyjazny scenariusz: choroby i szkodniki, które mogą zniszczyć nasze plony. Na szczęście mamy teraz na wyciągnięcie ręki wiele rozwiązań, które można zastosować, aby w odpowiednim czasie zapobiec występowaniu szkodliwych patogenów i szkodników. Im lepiej je poznamy, tym szybciej zauważymy pierwsze objawy występujące na liściach, pędach, kwiatach i owocach roślin. Przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się więcej na ten temat.
Główne szkodniki roślin warzywnych:
Przedstawimy kilka najważniejszych szkodników, na które musimy zwrócić szczególną uwagę. Ponadto pokażemy jak rozpoznać ich żerowanie na różnych częściach roślin oraz jak je usunąć z naszych warzyw. Kierujmy się powiedzeniem: ‘’Lepiej zapobiegać niż leczyć’’.
Mszyce:
Najgroźniejsza dla naszych warzyw ogrodowych lub uprawianych w szklarni może okazać się mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana. Atakuje ona przede wszystkim ogórki, pomidory i słodką paprykę. Ma postać niewielkich, żółto-zielonych, półprzezroczystych owadów. Owady tworzą potężne kolonie i wysysają soki z liści i pędów. Następuje zwijanie i deformacja liści, które ostatecznie zasychają. Naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, które w formie larwalnej i dorosłej potrafią zjeść ich nawet kilkaset. Środki chemiczne zwalczające te owady to m.in:
- Mospilan
- Arox spray
- Substral Polysect
- Bros na mszyce
- Agrecol spray
Mączlik:
Mączlik zwany również białą muszką to groźny szkodnik, który atakuje przede wszystkim warzywa kapustne: kapustę głowiastą i brukselską, kalafior, jarmuż. Owady rozmnażają się bardzo szybko, dlatego należy reagować od razu po zauważeniu białych, latających muszek, które osadzają przede wszystkim na dolnym spodzie liścia. Mączlik można zwalczać:
Teppeki 50 WG
Benevia 110 OD
Przędziorek:
Przędziorek chmielowiec i Przędziorek szklarniowiec to owady, z którymi miał do czynienia prawie każdy ogrodnik. Drobne żyjątka przypominające żółty pyłek tworzą rozległe kolonie na spodniej stronie liści. Często otoczone są również delikatną pajęczyną. Owady wysysają sok z komórek liści powodując przebarwienia, żółknięcie i zasychanie liści roślin. Występowaniu szkodnika sprzyja suche powietrze i wysoka temperatura otoczenia. Zwalczanie:
- Oprysk z wyciągu z czosnku, tytoniu
- Podwyższenie wilgotności powietrza
- Pożyteczne roztocza zjadające przędziorki
- Kanemite 150 SC
Najczęstsze choroby warzyw:
Choroby warzyw możemy podzielić wg. patogenu je wywołującego na: bakteryjne, grzybiczne i wirusowe. Ich działanie objawia się najczęściej w postaci szarego nalotu, zgnilizny, brązowienia liści i łodyg, przebarwień, opadania kwiatów i zawiązków warzyw. Choroby mogą atakować również dojrzałe formy warzyw. Występowaniu sprzyjają: niewłaściwe stanowisko, niezaprawione odpowiednio nasiona, nadmiar lub niedobór wody, zbyt gęsty wysiew, niewłaściwy skład gleby, zimna i stale wilgotna gleba. Patogeny pojawiają się najczęściej na delikatnych, osłabionych roślinach.
Choroby grzybowe:
- Szara pleśń - poraża owoce, kwiaty i liście warzyw. Widoczne są brunatne plamy i szary nalot. Można wyczuć charakterystyczny zapach grzybów. Zwalczanie dostępnymi fungicydami: Switch 62,5 WG.
- Mączniak rzekomy ogórka - szczególnie częsta i bardzo groźna choroba wywoływana przez grzyby. Na liściach roślin pojawiają się charakterystyczne plamy, a na spodniej ich części biały nalot. Choroba pojawia się przy wilgotnej i chłodnej pogodzie. Zwalczanie środkiem grzybobójczym Ridomil Gold MZ 67,8 WG.
Choroby bakteryjne:
- Mokra zgnilizna warzyw korzeniowych - pojawia się na korzeniach warzyw np. marchwi, pietruszki. Zarówno tych znajdujących się w glebie, jak i w czasie przechowywania. Na rozwój choroby wpływają uszkodzenia w korzeniach np. wywołane przez szkodniki, wysoka temperatura oraz wilgotność. W przypadku chorób bakteryjnych bardzo ważna jest profilaktyka np. zmianowanie, ochrona przed szkodnikami glebowymi, ograniczenia nawożenia azotowego.
- Parch zwykły marchwi - choroba bakteryjna atakująca warzywa korzeniowe, poza marchwią również buraki, rzodkiew, ziemniaki, rzepę. Korzenie przestają rosnąć, na ich powierzchni pojawiają się narośla, wypukłości i pierścienie. Warzywa tracą wartość użytkową. Bakterie namnażają się najbardziej w wysokiej temperaturze oraz w kwaśnej glebie.
Choroby wirusowe:
- Wirus zielonej mozaiki pomidora - wirus wnika do tkanek przez uszkodzenia mechaniczne np. poprzez urządzenia rolnicze, narzędzia typu sekatory, a także szkodniki, ale w mniejszym stopniu. Na liściach pojawiają się plamy, mogą zasychać i zwijać się. Objawy choroby mogą być widoczne również na owocach. Zapobieganie polega na odkażaniu sprzętu i narzędzi gorącą parą, wymiana gleby i zmianowanie.
- Wirus mozaiki ogórka - choroba przenoszona przez mszyce. Wirus, który trafi do komórek rośliny, wydziela białko, które atakuje układ odpornościowy roślin i szybko się namnaża. Choroba widoczna jest na pędach, liściach i owocach. Nie istnieje lekarstwo na tego wirusa. Rośliny należy usunąć i spalić.
Bardzo dużo ciekawych wiadomości, instrukcji,i porad przydatnych przy pracach w ogrodzie.
Pozdrawiamy!