Dział konsultacji
0

Clematisy - porównanie odmian

Clematisy zwane Powojnikami, to jedne z najpopularniejszych pnączy uprawianych w naszych ogrodach i na balkonach. Występują w ogromnej liczbie odmian różniących się siłą wzrostu, terminem kwitnienia, a także wielkością, kształtem i kolorem kwiatów. Ich różnorodność sprawia, że posiadają wielu miłośników na całym świecie. Warto jest jednak poznać podstawowe wymagania, jakie Clematisy potrzebują do prawidłowego rozwoju i bujnego kwitnienia.

 

 

Clematisy bez względu na to, gdzie są uprawiane preferują miejsca nasłonecznione lub półcieniste. Przyjęło się jednak, że odmiany o intensywnych barwach lepiej czują na słońcu, a odmiany o delikatnych, pastelowych barwach wolą półcień. W okolicy korzeni warto jest posadzić inne, niższe rośliny, które ochronią system korzeniowy przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i co za tym idzie ich wysychaniem. Powojnikom należy zapewnić podpory w postaci pergoli, trejażu, siatki lub podpór bambusowych po których rośliny będą mogły się piąć. Najlepiej rozwijają się w żyznych glebach z dodatkiem wapnia o lekkiej i przepuszczalnej strukturze o pH 6,5-7,5.

 

Poniżej znajdziesz zestawienie najpiękniejszych odmian Clematisów:

 

Clematis (Powojnik) Tudor - przepiękna, wielkokwiatowa odmiana charakteryzują się kwiatami o szerokich płatkach w dwóch kolorach. Płatki są różowe, pokarbowane na brzegach, a na środku każdego z nich znajduje się dodatkowo ciemniejszy pasek. Kwitnienie rozpoczyna dosyć szybko, już od maja pnącze ozdobione jest wieloma kwiatami. Kwitnienie kończy z odejściem lata i nadejściem jesieni.

 

Clematis (Powojnik) Miss Bateman - dekoracyjna odmiana o dużych kwiatach. Kwiaty składają się z ośmiu szerokich płatków w czysto białym kolorze z wnętrzem kwiatu i pręcikami w kontrastowej barwie. Pnącze jest bogato ulistnione, a kwiaty na ich tle wspaniale się odbijają. Kwitnie bez przerwy bardzo obficie od maja do sierpnia. Dobrze czuje się uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemniku na balkonie.

 

Clematis (Powojnik) Blue Wonder - wartościowa, wyhodowana w Polsce odmiana powojnika o okazałych kwiatach w przepięknym, pastelowym odcieniu koloru niebieskiego. Płatki kwiatów są delikatne i pokarbowane na brzegach. Kwitnie później, kwiaty ukazują się od czerwca, a kwitnienie kończy we wrześniu. Roślina jest w pełni odporna na mróz i nie jest konieczne okrywanie jej na zimę.

 

 

Clematis (Powojnik górski) Elizabeth - odmiana o silnym i szybkim wzroście charakteryzująca się obfitym kwitnieniem. Kwiaty są drobne i zbudowane z czterech, jasnych kwiatów z kontrastowym, żółtym środkiem i pręcikami. Kwiaty przyjemnie i delikatnie pachną wanilią. Kwitnie od maja do lipca. Dorosłe okazy pnączy osiągają do 10 metrów długości. Najlepiej udają się w zacisznych miejscach w częściach kraju o łagodniejszym, cieplejszym klimacie.

 

Clematis (Powojnik) Multi Blue - niższa, słabiej rosnąca odmiana Powojnika nadająca się idealnie do uprawy na niewielkich powierzchniach lub w pojemnikach. Tworzy niezwykłe kwiaty zbudowane z dwóch rodzajów płatków, szerszych na zewnątrz a wąskich i strzępiastych przypominających kryzę. Kwitnie od maja do sierpnia i cieszy oczy przepięknymi kwiatami w granatowym kolorze.


Clematis (Powojnik) Rouge Cardinal -  jedna z piękniejszych i bardziej dekoracyjnych odmian wyhodowanych we Francji. Kwiaty zbudowane są z sześciu, aksamitnych płatków w purpurowym kolorze. Kwitnie bardzo obficie i długo przez całe lato, od czerwca do sierpnia. Dorosłe pnącza osiągają 2-3 metry wysokości. Odmiana o małych wymaganiach i w pełni mrozoidporna, wytrzymuje spadki temperatur do -28 stopni C.

Opublikowane przez: 19 mar 2019
Wyświetlenia: 4577
(Głosów: 1, Ocena: 5.0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex