Hortensja (Hydrangea) słusznie zajmuje najważniejsze miejsce w wielu ogrodach. Piękny, majestatyczny wygląd, niewielkie wymagania pielęgnacyjne, a także wszechstronność. Hortensja może stać się dekoracyjnym elementem na zadbanym trawniku, rabacie wielogatunkowej czy w nasadzeniach z krzewów tylko tego gatunku. Hortensje można również zastosować do stworzenia luksusowego żywopłotu.
Co sadzić z hortensjami?
Jeżeli zamierzasz trzymać się nowoczesnych trendów w kształtowaniu krajobrazu zdecydowanie warto jest poznać jakie rośliny najlepiej komponują się z tymi wyjątkowymi krzewami. Hortensje ogrodowe z oryginalnym, pokaźnym ulistnieniem i okazałymi kulistymi kwiatostanami w pastelowych barwach są wyjątkowo dekoracyjne przez cały ciepły sezon w ogrodzie. Tradycyjnie, te bujnie kwitnące rośliny sadzi się pojedynczo lub w grupach, mieszając je w roślinami iglastymi, krzewami liściastymi i zimozielonymi tworząc żywopłoty, wysokie rabaty czy obrzeża. Hortensja pnąca posiada bardzo długie pędy, które mają zdolność do wspinania się po ścianach, kolumnach, ogrodzeniach, pergolach czy altanach. Stosowana jest do okrywania wszystkich niezbyt atrakcyjnych miejsce w ogrodach, gdyż szybko tworzy zasłonę pięknych, skórzastych liści w ciemnozielonym kolorze.
W ostatnich latach zauważalny jest silny trend wykonywania nasadzeń mieszanych wyłącznie z różnych gatunków hortensji. Najczęściej spotykane gatunki w nasadzeniach mieszanych to:
- Hortensja bukietowa
- Hortensja ogrodowa
- Hortensja krzewiasta
- Hortensja dębolistna
W nasadzeniach mieszanych z innymi roślinami powinniśmy dowiedzieć się, które z nich mają podobne wymagania jeśli chodzi o nasłonecznienie, wilgotność, rodzaj oraz pH gleby. Hortensje najlepiej czują się w półcieniu, w przepuszczalnej, żyznej i kwaśnej glebie. Nie każda roślina będzie dobrze czuć się w takich warunkach. Istnieje jednak wiele możliwości wykonanania zachwycających rabat z połączenia hortensji z bylinami, krzewami i drzewami ozdobnymi.
Dobrze dobrani współtowarzysze na rabacie pozwolą na:
- dodanie oryginalności
- uzyskanie niepowtarzalnego stylu
- podkreślenie wyjątkowego wyglądu krzewów hortensji
- stworzenia zarówno estetycznego, jak i efektownego pierwszego planu w kompozycji
- uzupełnienie palety kolorystycznej
- zrównoważenie pokaźnego wyglądu krzewów
- dodanie roślin o różnych kolorach i kształtach liści oraz kwiatów
- uzyskanie dekoracyjnego wyglądu przez cały sezon wegetacyjny, również w czasie gdy hortensje pozbawione są ulistnienia i kwiatostanów
Zdecyduj, których roślinnych towarzyszy chciałbyś zobaczyć w otoczeniu hortensji, koncentrując się na swoich preferencjach i wymaganiach roślin.
Ozdobne rośliny liściaste i iglaste:
Jeżeli nie jesteś zwolennikiem wielobarwnych, bardzo bogatych kompozycji i planujesz skupić się przede wszystkim na cechach dekoracyjnych hortensji, posadź wśród nich niższe krzewy np. pierisy, różaneczniki, azalie, niskie klony palmowe lub iglaste: żywotniki, jałowce, miniaturowe sosny i świerki. Bliskość drzew i krzewów iglastych w kompozycjach z hortensją to jedna z najlepszych decyzji przy projektowaniu ogrodu kwiatowego. Ponadto igliwie zakwasza glebę, co jest korzystne dla hortensji. Zaskakująca różnorodność roślin iglastych, które różnią się od siebie kolorem, kształtem, długością i wyglądem igieł pozwala na stworzenia wyrazistych rabat i nasadzeń przy ogrodzeniach. Bujne kwiatostany w pastelowych odcieniach będą wspaniale podkreślone przez zieleń iglaków.
Kwitnące krzewy i byliny:
Największe pole do popisu dla projektantów zieleni mają dobrze dobrane, kwitnące byliny i krzewy. Z ich pomocą można skomponować zachwycające, barwne i eleganckie kompozycje. Zwróć uwagę na kilka interesujących gatunków bylin, m.in. żurawki, hosty, brunnery, irysy, piwonie, jeżówki, tawułki, liliowce. Różnorodne byliny posadzone w towarzystwie hortensji zapewnią różnorodność form i grę kolorów na rabacie. Doskonałym przykładem krzewów ozdobnych są niskie róże: gatunki bukietowe i okrywowe. Kolor ich płatków może być dowolny, ale najlepszy efekt uzyskamy stosując zasadę kontrastu.