Czas sadzenia - kiedy najlepiej jest sadzić truskawki?
Truskawki można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią, ale sadząc rośliny jesienią, możemy oczekiwać obfitego owocowania już w pierwszym sezonie od posadzenia. Sadzonki truskawek sadzone wiosną muszą mieć czas na ukorzenienie się i przyjęcie w gruncie, co opóźnia ich start w wegetacji, kwitnieniu i owocowaniu. Sadzenie jesienne można rozpocząć już nawet w ostatnim miesiącu lata, od końca sierpnia. Przed sadzeniem zawsze należy sprawdzić prognozę, gdyż wysokie temperatury i mocne słońce mogą uszkadzać młode, delikatne rośliny.
Wybór miejsca sadzenia:
Aby uprawiać truskawki w ogrodzie, powinno się przede wszystkim znaleźć dla nich właściwe miejsce. Nie należy sadzić i uprawiać truskawek w miejscu, w którym wcześniej rosły ziemniaki, pomidory, ogórki, kapusta czy papryka. Natomiast dobrze przyjmują się po: cebuli, czosnku, sałacie, rzodkiewce, burakach, marchwi, pietruszce naciowej, koprze i selerze. Stanowisko powinno być ciepłe, jasne i nasłonecznione.
Najlepsza gleba dla truskawek:
Przed sadzeniem warto zastosować nawóz startowy (na 1 m2)
Kompost - 1 wiadro
Siarczan potasu - 20 g
Mocznik - 25 g
Superfosfat - 40 g
Nawóz organiczny:
Ziemia ogrodowa - 1 wiadro
Kompost - 1 wiadro
Humus - 1 wiadro
Grządki z truskawkami nie powinny się znajdować na obszarach z wysokim poziomem wód gruntowych. W przypadku podmokłego terenu można uprawiać truskawki na podwyższonych rabatach czy zagonach. Uzyskana gleba powinna być lekka, żyzna, próchniczna i przepuszczalna o lekko kwaśnym poziomie pH w przedziale 5,5-6,5. Podczas sadzenia bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie sadzonki w dołku.
Istnieje kilka sposobów sadzenia truskawek w otwartym terenie:
Dywanowe - gęsty dywan z roślin, który powstał z ukorzenionych odrostów, które nie zostały odcięte na czas. Wadą takich nasadzeń są niewielkie owoce oraz choroby grzybowe, które szybko rozprzestrzeniają się w dużym zagęszczeniu. Plusy - brak pielenia, ograniczenie częstotliwości podlewania. Krzewinki sadzi się w odległości 45-60 centymetrów od siebie.
Gniazdowe - truskawki sadzi się w kształcie sześciokąta, a odległość sadzenia pomiędzy roślinami wynosi zaledwie 10 cm. Kolejne rośliny sadzi się w środku gniazda. Optymalna odległość sadzenia w rzędzie wynosi ok. 25 cm, a odległość między rzędami to 35 cm. Zalety: łatwa pielęgnacja, obfite owocowanie.
Rzędowe - truskawki sadzimy w odległości co 15-25 cm, a pomiędzy rzędami pozostawiamy ok. 50 cm. Taki schemat sadzenia pozwala na uprawę sadzonek nawet przez 6 lat w jednym miejscu. Wadą takiego sposobu uprawy jest czasochłonna pielęgnacja: pielenie, regularne podlewanie, ściółkowanie.
Ważne! Podczas sadzenia należy szczególnie uważać na to, aby nie zasypać podłożem ‘’serca’’ truskawki, czyli miejsca z którego wyrastają liście i kwiaty. Woda i podłoże, które się tam dostaną, mogą doprowadzić do gnicia i obumarcia roślin. Wykopując dołki pod nasadzenia, pamiętaj o tym, że korzenie nie mogą podwijać się pod spód, a swobodnie się rozłożyć na jego dnie.Również zbyt płytkie posadzenie roślin nie prowadzi do niczego dobrego. Zimą, często takie sadzonki przemarzają. Przed sadzeniem warto zaprawić sadzonki środkiem grzybobójczym mocząc sadzonki przez kilkanaście godzin w przygotowanym roztworze. Spełniając te proste wymagania dotyczące uprawy truskawek, możesz zagwarantować sobie obfity zbiór, dużych, słodkich i aromatycznych jagód.