Dział konsultacji
0

Drzewa kolumnowe - owoce na tarasie i balkonie

Chyba każdy miłośnik ogrodnictwa marzy o owocach z własnej uprawy. Duże i pyszne jabłka, gruszki, morele czy czereśnie. Zbiór owoców jest teraz możliwy mając do dyspozycji nawet niewielki balkon czy taras. Drzewka kolumnowe charakteryzują się niedużym wzrostem osiągając w zależności od odmiany zaledwie 2 metry wysokości. Tworzą wąski, strzelisty pokrój, który w dorosłej formie nie przekracza 1 metra szerokości. Dzięki temu, przy spełnieniu podstawowych ich wymagań sprawdzą się w każdym miejscu. Drzewka owocowe o kolumnowym pokroju wytwarzają owoce na krótkopędach lub długopędach, które skierowane są w stronę przewodnika.

 

 

Wybór stanowiska:

 

Większość drzew owocowych preferuje jasne, ciepłe i słoneczne stanowisko uprawy. Duża ilość światła i promieni słonecznych wpływają na prawidłowy rozwój pędów, liści, a w późniejszym okresie rozwój owoców, a także ich smak. Owoce do których nie docierają promienie słoneczne mogą nie osiągnąć pożądanych wymiarów, właściwego wybarwienia, a także smacznego, słodkiego smaku. Ważne jest również to, aby donice z drzewkiem ustawić w takim miejscu, w którym nie będzie narażone na działanie silnego wiatru, aby uchronić je przed połamaniem.

 

Wybór odpowiedniego pojemnika:

 

W uprawie wszystkich roślin w pojemnikach bardzo ważny jest wybór pojemnika o odpowiedniej wielkości dla rośliny. W przypadku drzew kolumnowych przyjmuje się zasadę, że im większy pojemnik, tym lepiej. Dzięki temu nie będzie konieczne zbyt częste przesadzanie ich do większych donic i narażanie drzewka na uszkodzenia. Minimalna średnica i wysokość pojemnika do uprawy drzew kolumnowych, to 50-60 cm. Bardzo ważne są duże otwory na dnie donicy, które pozwolą na łatwe odprowadzania wody po podlewaniu drzew. Wybierajmy pojemniki mrozoodporne, które uchronią korzenie drzew przed niekorzystnym działaniem niskiej temperatury. Na dnie umieszcza się również warstwę drenażu np. keramzytu, potłuczonych cegieł czy żwirku.
 

 

Podłoże i nawożenie:

 

Najlepszym podłożem do uprawy drzew kolumnowych jest ziemia ogrodnicza z dodatkiem próchnicy, kompostu, a także gliny, która pozwoli na wolniejsze przesychanie gleby. Do podłoża można dodać również kulki hydrożelu, które po podlaniu pęcznieją wodą i zatrzymują wodę w glebie. Bezpośrednio po posadzeniu nie stosujemy mineralnych nawozów, ani świeżego lub przegnitego obornika. Złe dawkowanie lub nierówne wymieszanie nawozu z glebą może skutkować popaleniem korzeni i w efekcie obumarciem drzewka. W kolejnych latach gdy planujemy uprawę ekologiczną, to zasilamy drzewa kompostem, biohumusem i nawozami organicznymi. Regularnie sprawdzamy stopień wilgotności gleby, rośliny w doniczkach często są narażone na zbytnie przesychanie systemu korzeniowego.

 

Sadzenie:

 

Przed przystąpieniem do sadzenia konieczne jest ściągnięcie balotu z korzeni drzew lub wyjęcie drzewka z donicy produkcyjnej. System korzeniowy należy namoczyć przynajmniej przez kilka godzin w wiadrze z wodą. Kolejną czynnością jest sprawdzenie układu korzeniowego i usunięcie wszystkich połamanych i martwych korzeni. Następnie wykonujemy otwór odpowiedniej wielkości i rozkładamy równomiernie korzenie na dnie dołka, uważając aby nie uległy podwinięciu. Zasypujemy korzenie podłożem i ugniatamy podłoże wokół przewodnika i silnie podlewamy. Miejsce szczepienia powinno znajdować powyżej powierzchni ziemi. 

схема

 

Przycinanie:

 

W pierwszych latach uprawy konieczne będzie przycinanie drzew kolumnowych. W pierwszym roku przycięcie wymaga zarówno sam przewodnik, jak i pędy boczne. W drugim roku po posadzeniu przycinamy wszystkie pędy boczne na długość 30-40 centymetrów. Nie przycina się najdłuższego pędu bocznego, który w kolejnych latach może zacząć pełnić rolę przewodnika. W kolejnym roku przycinamy górny pęd na wysokości 20-25 cm, a pozostałe boczne pędy pozostawia na długość ok. 35-40 cm. W czwartym i piątym roku usuwa się jedynie wszystkie cienkie, chore i uszkodzone gałęzie.

Opublikowane przez: 19 sie 2020
Wyświetlenia: 10391
(Głosów: 7, Ocena: 3.6)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex