Dział konsultacji
0

Eustoma - bajkowa piękność uprawiana z nasion

Filigranowe duże kwiaty przypominające dzwonki pięknie wyglądają na przydomowej rabacie, w delikatnym bukiecie czy w ozdobnej doniczce na parapecie. Trudno jest wyhodować eustomę, ale nasze poświęcenie szybko nagrodzi wspaniałym kwitnieniem, które zachwyci wszystkich. Kwiaty tego gatunku emanują dużą elegancją i wyjątkowym pięknem.

Powiązane artykuły na temat uprawy kwiatów:

Uprawa tulipanów
Uprawa róży w donicy
Nasiona roślin egzotycznych do uprawy w pojemnikachEustoma może przybierać różny pokrój i wysokości. Istnieją odmiany miniaturowe, które osiągają zaledwie 30-50 centymetrów wysokości. Idealnie nadają się do ozdoby balkonów, tarasów, patio, niewielkich ogródków czy werandy. Niektóre odmiany mogą być również z powodzeniem uprawiane na parapecie. Jeżeli marzysz o okazałych bukietach z eustomy, którymi udekorujesz swój dom, wysiej wysokie odmiany o długich pędach. Wysokie odmiany mogą dorastać nawet do 1 metra wysokości.Gatunek ten uchodzi za dosyć kapryśny, ponieważ nie znosi przesadzania i dzielenia w trakcie sezonu. Szybko wtedy reaguje więdnięciem, zamieraniem pędów i zrzucaniem pąków. Jednak dosyć łatwo uzyskamy rośliny z nasion jeżeli będziemy przestrzegać reguł właściwym dla tego gatunku. W naturze eustoma spotykana jest w obu Amerykach, Meksyku oraz na Karaibach. Uprawa rośliny z nasion wymaga jednak bardziej szczegółowego omówienia.

Zasady wysiewu eustomy:

W naturalnym środowisku eustoma zaliczana jest do roślin wieloletnich, jednak nie jest odporna na mróz, dlatego traktujemy ją jako roślinę jednoroczną. Roślina zamiera już po pierwszych jesiennych przymrozkach. Aby przedłużyć jej żywotność, możemy spróbować przesadzić roślinę do doniczki i kontynuować uprawę w szklarni, oranżerii lub na parapecie. W zależności od odmiany, kiełkowanie nasion może być długie i będziemy potrzebowali długie okresu czasu na wyhodowanie sadzonek, które jeszcze w tym sezonie zachwycą nas kwitnieniem. Dlatego w porównaniu z innymi gatunkami roślin ozdobnych, nasiona eustomy musimy wysiać jeszcze zimą. Od momentu wysiewu do uzyskania kwitnących roślin może potrwać od 5 do 7 miesięcy, dlatego tak ważny jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta uprawa. Istnieją również odmiany o szybkim wzroście, które bardzo szybko zawiązują pąki. Powinniśmy wybierać przede wszystkim tego typu odmiany, które szybko uraczą nas kwitnieniem. Do uprawy doniczkowej polecane są natomiast niskie odmiany o dłuższym okresie wegetacyjnym. Przy niedoborze naturalnego światła, zalecane jest doświetlanie roślin specjalnymi lampami.
Właściwości gleby do uprawy Eustomy:

  • Bardzo ważna jest właściwa kwasowość, która otrzymuje się na poziomie 6,5 do 7
  • Najlepiej jest samodzielnie przygotować glebę do uprawy
  • Powinna składać się z ona z 4 części torfu, 2 części gleby ogrodowej oraz 1 część piasku. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy zastosować gotowe mieszanki do uprawy roślin z nasion i wymieszać taką glebę z torfem.
  • Kwasowość sprawdzamy papierkiem lakmusowym.
  • Gleba poza odpowiednią kwasowością powinna charakteryzować się lekką i przepuszczalną strukturą. Powinna być pozbawiona zbitych grudek ziemi, kamieni czy patyków. Takie elementy mogą stanowić dużą przeszkodę w równomiernym kiełkowaniu rozsady eustomy.
  • Przygotowaną mieszankę poddaje się dezynfekcji polegającej na wyprażeniu jej w wysokiej temperaturze np. w piekarniku.
  • Najłatwiejszym sposobem wysiewu nasion jest delikatne rozprowadzenie ich na powierzchni gleby i lekkie wklepanie ich do podłoża.

Postępowanie po wysiewie:

Wysiane nasiona zwilżamy wody ze spryskiwacza, a sam pojemnik przykrywamy folią lub szybką. Regularnie wietrzymy wysiane nasiona, aby nie doszło do rozwoju pleśni. Pojemnik ustawiamy w ciepłym miejscu np. nad grzejnikiem, gdzie temperatura w ciągu dnia, to przynajmniej 20-25 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest jasne stanowisko, gdyż niedostatek światła może prowadzić do wyciągania się siewek. Będą one blade, delikatne i podatne na uszkodzenia. Dobrą metodą wysiewu drobnych nasion eustomy jest sianie ich w niewielkich wgłębieniach w kształcie rynienki. Nasiona umieszcza się co 2 centymetry, a po wschodach pozostawia jedynie najsilniejsze. Wiosną sadzonki przesadzamy do osobnych pojemników i po zahartowaniu, w drugiej połowie maja będą mogły trafić do docelowego miejsca w ogrodzie lub na na werandzie.

Opublikowane przez: 23 paź 2020
Wyświetlenia: 8285
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex