Dział konsultacji
0

Jak zadbać o hortensje wiosną, aby pobudzić wzrost i kwitnienie?

Bogate kwitnienie hortensji nikogo nie pozostawia obojętnym. Te popularne byliny ozdobią każdy ogród, nadając mu przytulności i tworząc uroczysty nastrój wokół. Jednakże, aby osiągnąć taki efekt, należy wykazać się pewną dozą cierpliwości. Potrzeba kilku lat, aby krzewy wyrosły i mogły pokazać swoje piękno w pełni. Ponadto należy prawidłowo dbać o rośliny przez cały sezon, począwszy od wiosny.

Jak zadbać o hortensje wiosną, aby pobudzić wzrost i kwitnienie?

Zasady usuwania zimowej ochrony

Większość odmian hortensji charakteryzuje się odpornością na mróz i nie potrzebuje ochrony. Jednakże hortensje ogrodowe i dębolistne są delikatne. Bez solidnego okrycia mogą zmarznąć. Wiosną nadchodzi czas, aby odsłonić rośliny, ale należy to robić ostrożnie i stopniowo. W marcu zaleca się zacząć wietrzenie osłony. Całkowicie można ją zdjąć dopiero po stopnieniu śniegu i nadejściu cieplejszych dni bez większych przymrozków. Zazwyczaj dzieje się to w kwietniu. Jeśli istnieje zagrożenie powrotu nocnych przymrozków w regionie, krzewy należy przykryć płaszczykiem z agrowłókniny.

Wiosenne cięcie w zależności od rodzaju hortensji

Wielu ogrodników preferuje przeprowadzenie cięcia jesienią. Jednak często liczne obowiązki jesienne sprawiają, że to odpowiedzialne zadanie przesuwa się na wiosnę. Najlepiej wykonać cięcie przed rozpoczęciem wegetacji, czyli w kwietniu i przed nawożeniem hortensji. A w maju pozostaje tylko ostrożnie usunąć suche pędy, które są trudne do zidentyfikowania, dopóki pąki nie zaczną się rozrastać. Cięcie należy przeprowadzić z uwzględnieniem gatunku hortensji.

 • Drzewiasta. Większość pędów należy przyciąć, a te cienkie całkowicie usunąć. Pozostaw najmocniejsze pędy w ilości od 2 do 10 sztuk. Im większy krzew, tym więcej gałęzi można zachować, skracając je o 2-5 oczek.

 • Bukietowa. Wiosną przeprowadza się radykalne przycięcie wszystkich pędów o jedną trzecią ich długości. Jednocześnie, w celach sanitarnych usuwa się wszystkie złamane, przemarznięte i wysuszone gałęzie.

 • Ogrodowa. Podczas cięcia krzewów tego rodzaju należy być szczególnie ostrożnym. Często ta bylina kwitnie właśnie na pędach z poprzedniego roku. Jeśli zostaną one przycięte, może zabraknąć kwiatów. 

Jak zadbać o hortensje wiosną, aby pobudzić wzrost i kwitnienie?

Dlatego wiosenne cięcie powinno być wykonywane w celach sanitarnych. Czasami stare krzewy hortensji poddaje się radykalnemu odmładzaniu. W tym celu przycina się je do pnia. Pełne odnowienie rośliny następuje po kilku latach. Kwitnienie krzewu odmłodzonego w ten sposób będzie jeszcze bardziej obfite.

Nawożenie hortensji wiosną

Temat nawożenia jest na tyle złożony, że warto mu poświęcić więcej uwagi. Poznaj zasady wiosennego nawożenia.

Istnieje kilka zasad, których nie warto lekceważyć:

 • Pierwsze nawożenie roślin powinno być wykonane, gdy temperatura przy gruncie nie spada już poniżej +4/+6º C. W takich warunkach system korzeniowy jest zdolny do wchłaniania substancji odżywczych.

 • Przed nawożeniem płynnym roślinę należy podlać, aby poprawić wchłanianie składników odżywczych, a przy tym uchronić korzenie od oparzeń.

 • Stałe nawozy należy przekopać z glebą na głębokość 4-5 cm, a następnie podlać.

 • Roztwór do opryskiwania liści powinien być o połowę słabszy niż ten do podlewania korzenia. Roślinę należy opryskiwać bez bezpośredniego nasłonecznienia, aby liście nie uległy poparzeniom.

 • Hortensja lubi kwaśne gleby, dlatego lepiej unikać nawozów obniżających ten wskaźnik.

 • Przygotowując nawóz, należy zawsze przestrzegać zalecanej dawki.

Jak zadbać o hortensje wiosną, aby pobudzić wzrost i kwitnienie?

Jak prawidłowo nawozić hortensje?

Schemat nawożenia dla wszystkich odmian hortensji jest taki sam i wygląda następująco:

 • Około 10-18 kwietnia należy wprowadzić azotowe nawozy, które stymulują aktywny wzrost pędów i liści.

 • Aby wzmocnić pędy i uczynić je giętkimi, roślinie potrzebne są preparaty zawierające mangan. Ich roztwory lepiej dostarczać przez liście, zaczynając dwa tygodnie po pierwszym nawożeniu i przez cały maj. Glebę w tym okresie można zakwasić, jeśli jest taka potrzeba.

 • Koniec maja to najlepszy czas na kompleksowe nawożenie, które pozytywnie wpłynie na wzrost hortensji i wykształcanie młodych przyrostów. 

Zachowaj ten plan, jeśli nie wiesz, czym nawozić hortensję w maju. Kompleksowe nawozy możesz wciąż stosować na początku czerwca.

Rodzaje stosowanych nawozów

Do nawożenia hortensji stosuje się wszystkie rodzaje nawozów:

 • mineralne,

 • organiczne;

 • przygotowane według tradycyjnych receptur.

Niekiedy niezbyt doświadczeni ogrodnicy próbują wyeliminować stosowanie nawozów mineralnych, starając się zastąpić je nawozami organicznymi. Można to zrobić, jeśli dobrze rozumiesz wszystkie właściwości organicznych nawozów. Na przykład, w poszukiwaniu azotu dla zwiększenia masy zielonej rośliny można użyć obornika i gnojówki.

Nawozy mineralne

Jako źródło azotu można stosować następujące preparaty:

 • mocznik (karbamid) - 25 g na 10 litrów wody na 1 m2;

 • saletrę amonową - 30 g na 10 litrów wody;

 • siarczan amonu - 35-40 g na 1 m2. 

Ostatni preparat można stosować zarówno w postaci roztworu, jak i w postaci suchej poprzez przekopanie go z glebą, dzięki temu dodatkowo ją lekko zakwasi. Stosując popularne nawozy mineralne, zawsze przestrzegaj instrukcji załączonych do konkretnego preparatu.

Organiczne nawozy dla hortensji

Oprócz nawozów mineralnych ogrodnicy często stosują także substancje organiczne:

 • Kompost z dodatkiem torfu do zwiększenia kwasowości w proporcji 1:1. Na krzew potrzeba 5-10 kg kompostu. Należy przekopać go z ziemią w promieniu 25 cm od pnia rośliny.

 • Biohumus. Preparat należy wymieszać z letnią wodą w proporcji 1:8 lub 1:10, pozostawić na 24 godziny do rozpuszczenia. Na pojedynczy krzew należy przygotować około 8-15 litrów.

 • Obornik. Roztwór obornika w proporcji 1:10 należy przygotować w ilości 5-10 litrów na krzew. Można go uzupełnić roztworem kwasu cytrynowego (10 gram na 10 litrów wody). 

W skład naturalnych nawozów wchodzą różne napary, wywary, a nawet produkty spożywcze. Na przykład, szklanka kefiru rozcieńczona w 5 litrach wody, wylewana jest pod korzenie hortensji lub stosowana do nawożenia na liście podczas kwitnienia.

Hortensja jest rośliną lubiącą wilgoć. Potrzebuje regularnego podlewania, ale obumiera, jeśli woda zalega u podstawy krzewu.

Opublikowane przez: 24 kwi 2024
Wyświetlenia: 88
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex