Sezon zimowy to czas, w którym nie martwimy się o drzewa i krzewy iglaste rosnące w naszym ogrodzie. Większość z nich jest w pełni odporna na niskie temperatury, jednak paradoksalnie, to pierwsze wiosenne promienie słoneczne mogą wyrządzić najwięcej szkód w naszych nasadzeniach. O tym, jak zapobiegać oparzeniom słonecznym, a także suszy fizjologicznej opowiemy w naszym artykule.
Przydatne artykuły dotyczące roślin ogrodowych:
Dlaczego na roślinach iglastych pojawiają się oparzenia słoneczne?
Jeżeli drzewa i krzewy iglaste nie zostaną w odpowiedni sposób przygotowane do zimowania jesienią, to wiosną możemy zauważyć oparzenia pędów i liści. Ma to związek ze wzmożonym działaniem promieni słonecznych w tym okresie. Czasem nawet kilka słonecznych dni w lutym może spowodować uszkodzenia roślin.
Na początku marca, ziemia najczęściej jest jeszcze głęboko zmrożona i korzenie roślin iglastych nie są w stanie pobierać z niej wody i rozprowadzić ją do wszystkich jej komórek. Aktywność słońca pobudza rośliny do wzrostu, ciepło sprawia, że uśpione pąki na gałęziach budzą się i zaczynają aktywnie rozwijać. Wzrost nowych pędów i igieł wymaga dużej ilości wilgoci, którą rośliny pobierają ze starszych pędów, igieł i gałęzi. W rezultacie igły żółkną wraz pędami, a korony drzew pokrywają nieestetyczne, rdzawe plamy. Szczególnie narażone są korony skierowane na południe oraz południowy zachód.
Oparzenia słoneczne pochodzące z pierwszych wiosennych dni mogą wystąpić na każdym gatunku roślin iglastych, przede wszystkim na świerku, cyprysach, żywotnikach oraz niektórych jałowcach. Ryzyko oparzeń wzrasta, gdy drzewa i krzewy posadzone są blisko budynków, ogrodzeń, a także przy długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej, gdzie promienie słoneczne odbijają się od nich, co jeszcze potęguje ich negatywny wpływ.
Jak chronić rośliny iglaste przed poparzeniami i suszą fizjologiczną?
Aby zapobiec wysuszeniu naszych nasadzeń z zimozielonych roślin iglastych, konieczne jest podjęcie stanowczych działań już jesienią:
- Intensywne podlewanie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków.
- Podlewanie roślin w czasie odwilży.
- Ściółkowanie gleby wokół drzew i krzewów, co ogranicza parowanie wody.
Intensywne podlewanie w okresie jesiennym pozwala na mocne nasycenie gleby wodą, co gwarantuje ograniczenie ryzyka wystąpienia u roślin suszy fizjologicznej. Ściółka w postaci słomy, kory czy zrębków drewnianych poza ochroną przed utratą wody z podłoża, chroni również delikatny system korzeniowy młodych sadzonek przed mrozem. Jesienią zdecydowanie niewskazane jest stosowanie nawozów azotowych, gdyż azot wpływa na wzrost nowych pędów. Młode, niezdrewniałe jeszcze pędy w szczególny sposób narażone są wtedy na przemrożenie. Jeżeli odpowiednio przygotujemy nasze rośliny, to wyjątkowo rzadko można zaobserwować objawy suszy w koronach drzew i krzewów.
Istnieje również kilka sposobów ochrony roślin przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych:
Stawianie ekranów cieniujących:
- Tak jak człowiek używa parasola czy kapelusza, aby chronić się przed słońcem, tak my możemy ochronić w podobny sposób nasze drzewa. W przypadku dużych okazów raczej nie będzie to możliwe, ale w przypadku odmian karłowych czy młodych roślin można pokusić się o taką metodę. Do wykonania ekranów cieniujących można wykorzystać specjalną siatkę cieniującą, jutę, słomiane maty, a nawet duże połacie zwykłej gazy.
- Siatkę cieniującą można zarzucić bezpośrednio na koronę, a w przypadku innych materiałów wskazane jest naciągnięcie ich na ramy. Materiał umieszczony na stelażu np. z drewna pozwoli w łatwy sposób na umieszczenie ekranu w każdym, dowolnym miejscu w ogrodzie.
Inne metody ochrony przed oparzeniami:
- Istnieją również specjalne środki chemiczne, które rozpyla się na całą koronę drzewa czy krzewu. Pokrywają one dokładnie pędy i igły rośliny, tworząc film, który zapobiega zbyt intensywnemu odparowywaniu wody podczas słonecznych dni.
- Podczas mroźnej zimy, gdy nasze ścieżki w ogrodzie zostaną pokryte lodem, nie powinno stosować się soli - chlorku sodu do ich posypywania. Sól przenika do gleby, jest pobierana przez rośliny wraz z wodą i gromadzi się na wierzchołkach młodych pędów, igieł i liści doprowadzając do ich brązowienia i zasychania. Zamiast soli należy stosować żółty piasek.