W przypadku uprawy drzew i krzewów owocowych tradycyjnie wyróżnia się dwie daty sadzenia: wczesna wiosnę oraz jesień. Wszyscy ogrodnicy, zwłaszcza początkujący, często zadają sobie pytanie: kiedy najlepiej jest sadzić, aby rośliny szybko się przyjęły i dobrze przetrwały zimę? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie.
3 zalety sadzenia roślin jesienią:
Sadzenie drzew i krzewów jesienią jest wygodne i opłacalne przede wszystkim z kilku powodów, z których można wyróżnić przede wszystkim:
oszczędność czasu;
oszczędność pracy;
oszczędność pieniędzy.
1. Większa oszczędność czasu. Wiosną w ogrodzie czeka nas mnóstwo pracy po zimie, dlatego wielu, doświadczonych ogrodników stara się odłożyć różne działania na jesień. Sadzenie drzew i krzewów owocowych jest jednym z nich. Jesienią temperatura gleby i podłoża jest niższa, a padające deszcze odpowiednio nawilżają podłoże. W takich warunkach przyjęcie się sadzonek z gołym korzeniem jest o wiele łatwiejsze i bardziej skuteczne. Najważniejsze jest to, aby rośliny zdążyły ukorzenić się przed pierwszymi przymrozkami, które mogą wystąpić już pod koniec października.
2. Mniejszy wysiłek. Sadzenie w sezonie wiosennym wymaga więcej czasochłonnej pielęgnacji sadzonek: regularnego podlewania, cieniowania i ochrony przed chorobami i szkodnikami. Jesienne słońce nie uszkadza młodych liści i pędów, a padające często deszcze odpowiednio nawadniają rośliny. Niższe temperatury skutecznie ograniczają również obecność szkodników w ogrodzie. Ogrodnik musi jedynie przygotować stanowisko do uprawy, właściwe podłoże i podlać obficie sadzonkę po posadzeniu.
3.Wyższej jakości materiał nasadzeniowy. Jesienią, szkółki i sklepy ogrodnicze oferują zdrowe, silne i duże rośliny, które są świeżo kopane i wysyłane do klientów. Takie rośliny można kupić często w konkurencyjnych cenach z atrakcyjnymi rabatami. Młode sadzonki, po posadzeniu muszą jedynie ukorzenić się i nie zużywają dodatkowej energii na wzrost oraz rozwój liści i pędów. Dzięki temu rośliny szybciej przystosowują się do nowych warunków.
Główne wady sadzenia jesiennego:
W zimnych regionach kraju głównym problemem i wadą jesiennego sadzenia drzew i krzewów owocowych jest wysokie ryzyko, jakie niosą ze sobą jesienne przymrozki, zimne wiatry i późniejsze odwilże. Na północy i zachodzie kraju gdzie zimy są bardziej łagodne, a wiosna przychodzi szybciej, w przypadku większości drzew i krzewów owocowych korzystniejsze jest sadzenie jesienne. Na wschodzie i na południu każdy ogrodnik powinien podejść do tematu indywidualnie w oparciu o lokalne uwarunkowania. Innym zagrożeniem dla młodych drzew i krzewów jest obgryzanie kory przez gryzonie i leśne zwierzęta. Zimą, gdy brakuje pożywienia, zwierzęta leśne często odwiedzają przydomowe ogrody i obgryzają korę roślin. Może to mieć jednak tragiczne skutki dla niedojrzałych, osłabionych sadzonek.
Jakie rośliny owocowe lepiej sadzić jesienią?
Jesienne sadzenie jest optymalne dla większości krzewów owocowych. Należą do nich porzeczki: czarne, czerwone i białe, mini kiwi, agrest. Podczas sadzenia wiosną, rośliny te mogą mieć trudności z adaptacją, a ich wzrost i rozwój może być ograniczony. Krzewy owocowe sadzone jesienią, po zimie błyskawicznie rozpoczynają wegetację. Jesienią bardzo dobrze przyjmują się również: jabłonie, grusze, maliny, aronia, orzechy. Sadzenie gatunków bardziej wrażliwych na zimno: czereśni, wiśni, moreli, śliwek lepiej jest odłożyć na marzec i kwiecień.
Warunki i zasady jesiennego sadzenia roślin owocowych:
Konkretny termin sadzenia powinno się określać na podstawie lokalnego klimatu oraz długo i krótkoterminowych prognoz. Najważniejsze, o co należy zadbać: sadzonki muszą mieć wystarczającą ilość czasu na to, aby ukorzenić się, zanim gleba w ogrodzie zamarznie. Nie należy się również spieszyć. Za optymalny czas sadzenia uważa się okres, gdy rośliny wchodzą w stan spoczynku. Objawia się to zmianą koloru liści, a także opadaniu ich z gałęzi. Przybliżone zalecane terminy sadzenia: wrzesień i początek października dla południowych i wschodnich terenów, a połowa września do końca października dla północy i zachodu kraju. Dołki, w których posadzimy drzewa i krzewy, przygotowuje się przynajmniej na 2-4 tygodnie przed sadzeniem, aby gleba zdążyła swobodnie osiąść na dnie. Po posadzeniu bardzo ważne jest obfite podlanie i wyściółkowanie gleby. Na młode pnie można założyć metalową siatkę, która będzie chronić przed obgryzaniem przez zwierzęta.
Jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych jest wygodne i opłacalne dla każdego ogrodnika, ale również z korzyścią dla roślin. Nie czekaj do wiosny i stwórz już teraz sad we własnym ogrodzie!