Zioła z własnego wysiewu to podręczne źródło cennych składników mineralnych, ale i aromatycznych przypraw. To prawdziwe must have dla każdego miłośnika zdrowej, naturalnej kuchni. Podpowiadamy kiedy sadzić zioła w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że podane terminy mają charakter orientacyjny. Wiele zależy od warunków pogodowych oraz od indywidualnych wymagań poszczególnych odmian. Dokładne wskazówki na temat siewu, zbioru i pielęgnacji roślin znajdziesz na opakowaniach nasion. Kalendarz zbioru ziół pomoże tak zaplanować siew, by zawsze mieć dostęp do świeżych przypraw z domowego ogródka.
Wysiew ziół w lutym
Już w lutym można powoli zacząć myśleć o wysiewie ziół na domowym parapecie lub na rozsady. Początkujący ogrodnicy zastanawiający się, kiedy siać zioła mogą zatem z powodzeniem zabrać się za to już w połowie lutego. Co zatem siać?
- majeranek ogrodowy
- oregano - lebiodka pospolita
- bazylia pospolita
- koper ogrodowy
- trybula ogrodowa
- kminek zwyczajny
- tymianek.
Większość z nich można zbierać od czerwca do września. Niektóre np. oregano z kolei mogą być zbierane właściwie przez cały rok.
Jakie zioła posadzić w marcu i kwietniu?
Te dwa wiosenne miesiące sprzyjają kontynuowaniu procesu wysiewu i sadzenia ziół oraz roślin przyprawowych do gruntu i pod osłony. Do takich można zaliczyć:
- chrzan
- cząber
- estragon
- hyzop lekarski
- kolendrę siewną
- melisę lekarską
- ogórecznik lekarski
- pietruszkę liściową
- szałwię.
Jakie zioła siać w maju?
Ten miesiąc jest pierwszym, w którym możliwy jest zarówno wysiew niektórych ziół, jak i przeprowadzenie pierwszych zbiorów. Jakie zioła można siać i sadzić w maju?
- mięta
- rozmaryn
- szałwia
- szczypiorek.
Zbiór niektórych z nich może nastąpić już po kilku tygodniach - w czerwcu.
Zbieranie ziół - kalendarz
Wielu ogrodników zastanawia się kiedy zbierać zioła. Jaki jest optymalny moment na to, by zebrać aromatyczne listki do suszenia lub do bezpośredniego spożycia. To zależy od gatunku i odmiany. Są takie zioła, które można uprawiać na domowym parapecie i zbierać przez cały rok. Należą do nich np. cząber, majeranek, pietruszka naciowa, oregano, mięta, melisa, czy rozmaryn. Pamiętaj jednak, aby sadzić je w osobnych doniczkach! Wówczas możesz je zrywać i dodawać bezpośrednio do swoich dań. Nadmiar ziół można zamrozić lub wysuszyć.
Jakie zioła zbierać w maju i czerwcu?
Maj to pierwszy miesiąc w roku, w którym można już przeprowadzić pierwsze zbiory ziół. Wśród nich znajdziemy miętę, ogórecznik lekarski, pietruszkę liściową, rozmaryn lekarski, szałwię, szczypiorek, trybulę ogrodową, tymianek. W tym szczególnym czasie warto wybrać się też do ogrodu ozdobnego i zebrać młode pędy sosny, by przyrządzić z nich pyszny, wartościowy syrop.
Jakie zioła zbierać jesienią?
Termin zbioru części ziół przypada na jesień. Do takich można zaliczyć chociażby koper włoski, karczochy, miętę pieprzową, ale też hyzop lekarski, dziurawiec, skrzyp polny, kminek, koper włoski i arcydzięgiel. W tym okresie możemy z powodzeniem zbierać zarówno liście, jak i ziele oraz kwiaty niektórych ziół i przypraw. Przeczytaj też, jak stworzyć domowy ogródek na parapecie.
A Ty, z których ziół korzystasz w swojej kuchni najczęściej? Napisz w komentarzu!