Dział konsultacji
0

Maliny i truskawki z ogródka przez cały rok - porównanie odmian powtarzających

Maliny powtarzające owocowanie nazywane inaczej malinami jesiennymi, to odmiany, które w czasie jednego sezonu wegetacyjnego wytwarzają pędy na których pojawiają się kwiaty i kolejno owoce, a także owocują na pędach ubiegłorocznych. Owoce wydają przez całe lato, aż do późnej jesieni. Latem owocują na pędach dwuletnich, natomiast jesienią na pędach jednorocznych, które wyrosły w danym sezonie. Ten typ malin z roku na staje się coraz bardziej popularny. Odmiany malin powtarzających cechuje wydajność, a poza tym są duże, słodkie i posiadają szerokie zastosowanie w kuchni.

 

 

Najlepsze odmiany malin powtarzających:

 

Polka - Uznawana za jedną z najlepszych malin jesiennych wyhodowanych w Polsce. Owocuje bardzo dużymi, kulistymi owocami w czerwono-różowym kolorze. Posiadają bardzo słodki i wspaniały smak. Idealna do deserów, wypieków, ciast, słoików, a także do spożycia bezpośredniego.

Polana - Wartościowa odmiana o polskim pochodzeniu. Charakteryzuje się średnio-silnym typem wzrostu, a pędy maliny pokryte są jedynie niewielkimi kolcami. Dorosłe okazy dorastają do 1,5 metra wysokości. Duże, bardzo słodkie owoce pokrywają pędy od lipca, aż do późnej jesieni. Wspaniała do deserów.

Pokusa - Nazywana często ‘’królową malin’’ ze względu na jedne z największych owoców w tym gatunku. Owoce są różowo-czerwone, poszczególne potrafią osiągać prawie 6 g. Prosta w uprawie, polecana dla każdego, nawet początkującego ogrodnika.

Sugana - Znana i lubiana za swoje bardzo duże owoce o wybornym smaku. Najlepsza do deserów, wypieków, kompotów, soków, dżemów i spożycia bezpośredniego. W jednym sezonie można zebrać nawet 9 kilogramów z jednego krzewu.

Cascade Delight - Bardzo lubiana odmiana maliny charakteryzująca się silnym wzrostem. Dorosłe krzewy osiągają 1,5-2,5 metra wysokości. Pędy przez całe lato, aż do jesieni pokryte są dużymi, pysznymi owocami o wybitnie słodkim smaku i wyjątkowym aromacie.

 

Truskawki powtarzające owocowanie. Przyjęło się, że sezon na truskawki rozpoczyna się w maju i najczęściej kończy w czerwcu. Dzięki truskawkom powtarzającym owocowanie możemy ten sezon wydłużyć do lata, a nawet dłużej! Takie truskawki polecane są zarówno do uprawy amatorskiej, w przydomowym ogródku, jak i w tunelach i na polach. Wybrane odmiany z powodzeniem możemy uprawiać również w donicach i pojemnikach na tarasie i balkonie. Gdy planujemy korzystać z truskawek powtarzających owocowanie typu frigo, to po posadzeniu ich do gruntu lub donic w marcu, już w czerwcu możemy spodziewać się pierwszych owoców, a owocowanie może przedłużyć się do jesieni.

 

 

Najlepsze odmiany truskawek powtarzających:

 

San Andreas - wspaniała odmiana, która potrafi owocować nawet 7 miesięcy w ciągu roku. Tworzy duże, deserowe owoce o bardzo słodkim smaku i soczystym miąższu. Odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Owoce są najlepsze na soki, kompoty, desery, musy, dżemy i do spożycia bezpośredniego.

Albion - Pochodząca z Kaliforni odmiana o silnym wzroście, tworząca duże, gęste krzaczki. Owocuje rzutami przez wiele miesięcy. Z jednego krzaczka możemy zebrać do 2 kilogramów owoców. Odporna na popularne choroby i szkodniki truskawek. Dobrze znosi nawet wyjątkowo niskie temperatury.

Monterey - Odmiana pochodząca z Kaliforni owocująca od późnej wiosny do jesieni. Truskawki są lekko spłaszczone, regularne w kształcie. Bardzo słodkie i soczyste. Mają szerokie zastosowanie. Nadają się do ciast, deserów, dżemów, musów, smoothie, tart, lodów, a także do spożycia bezpośredniego. Tworzy niewiele wąsów i wyróżnia się dużą wydajnością z jednego krzaczka.

Ostara - Truskawka wyróżniająca się pośród innych tym, że jej smak przypomina poziomkę. Owoce są średniej wielkości, bardzo słodkie i aromatyczne. Owocuje w maju i następnie powtarza owocowanie w okresie letnim i przedłuża często do października. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami i dużą odpornością.

Portola - Truskawka tworząca bardzo duże owoce o słodkim, soczystym miąższu i stożkowatym kształcie. Nadaje się do uprawy w gruncie, a także w donicach na balkonie. Z jej owoców stworzymy doskonałe przetwory truskawkowe, które są również najlepszym i przede wszystkim naturalnym źródłem wielu witamin.

 

 

 

Opublikowane przez: 02 sie 2020
Wyświetlenia: 3712
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex