Dział konsultacji
0

Plan siewu na maj: szczegółowa lista warzyw i kwiatów

W maju nie trzeba już męczyć się z rozsadą, można od razu siać nasiona na stałe miejsce. Gleba wystarczająco się już ogrzała, a od kilku tygodni trwa ciepła pogoda, co oznacza, że nadszedł czas na siew warzyw i kwiatów. Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne podpowiedzi dotyczące siewu, abyś niczego nie przeoczył.

Plan siewu na maj

Jakie warzywa można siać w maju?

Przed przejściem do listy roślin do wysiewu, zapamiętaj bardzo ważną zasadę! Można siać tylko wtedy, gdy temperatura gleby wynosi +10 stopni i więcej. Jeśli ziemia jest zimniejsza, poczekaj, aż trochę się ogrzeje. W chłodnej glebie kiełkowanie może trwać długo, a niektóre nasiona mogą zginąć przed wykiełkowaniem.

Plan siewu na maj

Po pierwsze, posiej marchewkę i buraki. Jeśli posiejesz suche nasiona, pierwsze kiełki pojawią się po 2-3 tygodniach. Gdy jednak namoczysz nasiona przed wysiewem, kiełkowanie marchwi i buraków będzie szybsze. Zamocz je w roztworze jakiegokolwiek stymulatora wzrostu (np. Epin, Heteroauxin) na dobę. Następnie odcedź na gazie, aby nadmiar wody spłynął, i posiej.

Kapustę również można siać od razu na otwartą ziemię na stałe miejsce. Najlepiej do każdej dziurki wsadzić 2-3 ziarna na wypadek, gdyby któreś z nich nie wzeszło. Jeśli wszystkie wzejdą, wybierz najmocniejsze siewki i pozostaw je do wzrostu. Resztę rozsady można przesadzić w inne miejsce lub oddać.

Rzodkiewkę na wczesne sałatki również należy posiać na początku miesiąca. Pamiętaj, że jeśli opóźnisz siewy, istnieje ryzyko, że roślina pójdzie w głąb, zacznie wytwarzać łodygę z kwiatami i nasionami do rozmnażania. Ale smacznych chrupiących korzeni nie będzie.

Nie zapomnij posiać zieleninę:

Tym roślinom wcale nie trzeba wydzielać osobnej grządki. Pięknie rosną w sąsiedztwie innych warzyw i nikomu nie przeszkadzają.


Ogórki, dynie i cukinie wysiewaj na końcu i koniecznie na ciepłą ziemię. Te rośliny są wrażliwe na temperaturę gleby, a w chłodnej wilgotnej ziemi nasiona mogą zgnić.

Jakie kwiaty można siać w maju?

W Polsce możesz uprawiać wiele kwiatów bez konieczności stosowania rozsady. Siewki w otwartej ziemi szybko rosną, są mocne i odporne.

Plan siewu na maj

Posiej:

Przed wysiewem nasturcji do gruntu namocz nasiona na dobę w roztworze ze stymulatorów wzrostu. Nasiona mają bardzo mocną łupinę, która potrzebuje wilgoci, aby szybciej się otworzyć.

Pod koniec maja możesz posiać dwuletnie kwiaty, które zakwitną dopiero w następnym sezonie. W tym roku urosną dobre korzenie, nabiorą siły i pokażą całe swe piękno już za rok. Wtedy na pewno podziękujesz sobie za włożony w ten proces wysiłek.

Plan siewu na maj

Dwuletnie kwiaty do wysiewu:

Posiej pozłotkę i kosmosy, czarnuszkę i ślazówkę. Nie zapomnij o słoneczniku - teraz jest wiele dekoracyjnych odmian z przepięknymi ogromnymi kwiatami. Niech więc w Twoim ogrodzie i na działce dojrzewają obfite plony w otoczeniu pięknych kwiatów!

Opublikowane przez: 07 maj 2024
Wyświetlenia: 48
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex