Rzadko można spotkać ogrodnika, który nie uprawiałby malin w swoim ogrodzie czy na działce. Ten krzew owocowy należy do prostych w uprawie, jest mrozoodporny i niewielkim nakładem pracy i pielęgnacji doczekamy się wspaniałych zbiorów. Roślina posiada wieloletnią podziemną część- łodygę od której odchodzą korzenie. Pędy wyrastają latem z pąków znajdujących się na korzeniach. Aby krzew malin miał siłę do rośnięcia i rozwijania nowych pędów o właściwą pielęgnację należy zadbać już wiosną.
Polecane artykuły o malinach:
Sadzenie i uprawa malin
Maliny i truskawki przez cały rok - porównanie odmian powtarzających
Jedna z grup malin ma dwuletni typ wzrostu. W pierwszym roku pojawiają się zielone pędy, które zwykle nie kwitną. W kolejnym roku, dojrzałe już ubiegłoroczne pędy kwitną, a późnym latem i jesienią cieszą nas pysznymi owocami. Przed nadejściem zimy, łodygi drewnieją, co jest naturalną ochroną przed niskimi temperaturami. Tworząc sprzyjające warunki dla krzewów już pod koniec lata i przygotowując je do zbliżającej zimy, pomagamy krzewom nie tylko ją przetrwać, ale wpływamy na obfitość owocowania i siłę wzrostu w kolejnym sezonie. Ogrodnicy, którzy od wielu lat uprawiają maliny w swoim ogrodzie wiedzą, że ilość owoców na krzaczku zależy od przycinania w odpowiednim terminie, a także zabezpieczania roślin przed mrozem.
Jesienne nawożenie malin kluczem do udanego zimowania:
Ze względu na dużą ilość owoców na pędach i długie kwitnienie malin przez cały sezon, a także tworzenie wiosną nowych pędów, powinniśmy zadbać o wzmocnienie roślin odpowiednio je nawożąc. Należy przy tym przestrzegać następujących zasad:
- Nawozy zawierające azot powinny być stosowane wyłącznie wiosną, gdyż zastosowane latem i jesienią wpłyną na rozwój pędów, które ni przetrwają zimy
- W drugiej części lata, maliny potrzebują nawozów potasowo-fosforowych, a także magnezu
- Nawozy naturalne tj. obornik kurzy, kompost, biohumus powinny stanowić dodatek do mineralnego nawożenia krzewów
- Jesienią z reguły ściółkuje się glebę wokół roślin np. kompostem, który stanowi naturalną ochronę przed mrozem, wysychaniem systemu korzeniowego, wzrostem chwastów i dodatkowo użyźnia glebę.
Jesienne cięcie malin:
Prawie wszyscy początkujący ogrodnicy popełniają ten błąd: nie przycinają malin. Naiwnie wierzą, że również i nieprzycinane maliny zakwitną obficie i doskonale zaowocują. Nic bardziej mylnego, brak cięcia pędów równa się zawsze słabe plony i niewielkie owocowanie.
- Starsze pędy malin zaczną się wyciągać do światła późną jesienią i konkurować o składniki odżywcze z krzewami rosnącymi obok
- Owoce będą niewielkie, będzie ich niewiele, a także nie będą smaczne
- Słaby przewiew powietrza i cień w środku krzewu, to doskonałe środowisko do wystąpienia chorób grzybowych, bakteryjnych oraz niechcianych szkodników
Teraz rozumiesz dlaczego jesienna pielęgnacja malin i przycinanie jest tak ważne. Jest to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie konsekwencji, które wymieniliśmy powyżej. Nawet jeżeli pędy wyglądają na silne i zdrowe, wytnij je. Przyniesie to tylko korzyść Twoim krzewom. Tylko w ten sposób uzyskasz silne i mocne młde pędy, które wydadzą obfite zbiory w kolejnym sezonie.
Przygotowanie malin na zimę - praktyczne wskazówki:
- Jeżeli liście pozostaną na pędach, usuń je, a pędy oczyść z ich pozostałości
- Pozostawione pędy powinny być giętkie, łatwiej będzie je zabezpieczyć przyginając je do ziemi i podwiązując.
- Na pędy przygięte do ziemi rozrzucamy suche liście drzew, słomę, przykrywamy stroiszem, matami ze słomy lub płachtami agrowłókniny.W regionach w których występują obfite opady śniegu, naturalną ochronę będzie stanowił biały puch.
- Dodatkowa ochrona pędów nie będzie konieczna, ale można wykonać ją profilaktycznie.
- W wyjątkowo chłodnych regionach kraju, możesz łączyć kilka materiałów ochronnych, np. przykrywając pędy liśćmi, następnie słomą i stroiszem, a na sam wierzch okrywając agrowłókniną.
- Jeżeli nie chcemy przyginać pędów do ziemi, to możemy związać je ze sobą i nałożyć na nie worek z agrowłókniny, a wokół korzeni ułożyć warstwę ściółki, słomy i stroiszu.
- Grubość warstwy ściółki powinna wynosić przynajmniej 15-20 centymetrów, aby w pełni chroniła korzenie.
Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i przygotuj swoje krzewy malin zbliżającej się zimy. Pamiętaj, że do najważniejszych czynności należy właściwe nawożenie, kolejno odpowiednie cięcie, a na samym końcu zajmujemy się okrywaniem naszych roślin.