Dział konsultacji
0

Rośliny pnące na płoty i altany

Rośliny pnące, to wartościowy typ roślin, który pozwalaja na szybkie osłonięcie każdego niepożądanego miejsca w naszym ogrodzie. Mogą porastać płoty, altany, elewację domu, a także pergole, trejaże czy kratownice. Aby uzyskać jak najpiękniejsze i najbardziej spektakularne efekty, to wybierając pnącze powinniśmy kierować się warunkami panującymi w naszym ogrodzie pod względem rodzaju gleby, jej zasobności w składniki odżywcze, a także nasłonecznienia.

 

 

Do wyboru mamy pnącza jednoroczne, albo wieloletnie, zimozielone lub zrzucające liście na zimę, kwitnące lub dekoracyjne wyłącznie z liści. Możemy kierować się również szybkością wzrostu i dopasować do miejsca, które ma pnącze porastać.

 

Pnącza na ścianę południową:

 

Rdest Auberta - nazywane jest również Rdestówką Auberta jest jednym z najszybciej rosnących pnączy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że podczas jednego sezonu wegetacyjnego pnącze może wypuścić pędy o długości nawet 6-8 metrów. Pędy są długie, cienkie i bardzo giętkie, owijają się lewoskrętnie wokół podpór. Pokryte są gęsto liśćmi w kształcie serca. Od lipca do sierpnia pnącze ozdobione jest  drobnymi kwiatami zebranymi w okazałe wiechy. Kwiaty wydzielają słodkawy, przyjemny zapach. Roślina jest bardzo prosta w uprawie. Doskonale czuje się uprawiana na jasnym, słonecznym stanowisku, w żyznej, przepuszczalnej glebie. Rośliny należy regularnie podlewać, aby zachować stałą wilgotność podłoża, a także dostarczać nawozu dla roślin kwitnących.

 

Winorośl - Najlepszym typem winorośli do uprawy na płotach lub altanach jest winorośl altanowa. Charakteryzuje się ona szybkim wzrostem, okazałymi liśćmi i wyższej mrozoodporności w porównaniu do zwykłych odmian. Jednak w porównaniu ze zwykłymi winoroślami, winorośl altanowa posiada głównie walory dekoracyjne, wartość użytkowa rośliny schodzi na drugi plan. Liście winorośli dodatkowo przybierają czerwono-pomarańczowe odcienie w okresie jesieni. Poza słonecznym stanowiskiem konieczne jest zapewnienie roślinom żyznej, przepuszczalnej gleby. Najbardziej preferują naturalny nawóz w postaci obornika, kompostu lub biohumusu. Winorośla nie przepadają za zalewaniem korzeni, podlewanie powinno być rzadkie i umiarkowane.

 

 

 

Pnącza na ścianę wschodnią:

 

Clematis (Powojnik) - jedne z najbardziej popularnych pnączy występujących w naszych ogrodach. Występują w szerokiej gamie barw, a także typów kwiatów. Różnią się również siłą wzrostu. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchniczych z dodatkiem wapnia o ph w granicach 6-7. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, clematisy nie lubią jednak zalewania korzeni. Powojniki o wielkich kwiatach są w naszych warunkach całkowicie mrozoodporne, nie jest konieczne okrywanie ich na zimę. Rośliny lubią gdy ich układ korzeniowy znajduje się w cieniu, natomiast pędy, liście oraz kwiaty w słońcu. Podczas sezonu wegetacyjnego warto jest zasilać pnącze kilkukrotnie nawozem dla roślin kwitnących.

 

Glicynia - znana pod inną nazwą Wisteria lub Słodlin, to szybko rosnące pnącze o długich, wijących się pędach, które drewnieją u nasady. Liście glicynii są pierzasto złożone i zbudowane z drobniejszych, lancetowatych liści. Kwitnie wiosną, w maju dając spektakularny efekt. Kwiaty zebrane są w stożkowate, wiszące kwiatostany, które rozwijają się jeszcze przed pojawieniem się liści. Rocznie może przyrastać około 1-3 metry. Wymaga silnych, najlepiej metalowych podpór, które się nie złamią pod jej ciężarem. Lubi głęboko uprawioną glebę, żyzną i próchniczą o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Lubi regularne i umiarkowane podlewanie oraz nawożenie nawozami wieloskładnikowymi.

 

Pnącza na ścianę zachodnią:

 

Winobluszcz - może być pięciolistkowy lub trójklapowy. Nazywany bywa dzikim winem. Pnącze przywędrowało do nas z Ameryki Północnej. Rośnie szybko i silnie. Winobluszcz pięciolistkowy jest bardzo ekspansywny. Roczny przyrost to około 1-2 metry. Roślina w pełni swojego rozwoju osiąga 10-20 metrów długości. Liście winobluszczu zbudowane są z pięciu podłużnych listków lub trzech klap. Jesienią przybierają piękne odcienie koloru czerwonego, różowego, żółtego i pomarańczowego. Roślina nie jest wybredna i uda się na każdej, nawet słabej przepuszczalnej glebie.

 

 

Pnącza na ścianę północną:

 

Bluszcz pospolity - wyjątkowo długowieczne, zimozielone pnącze z rodziny araliowatych. Występuje pospolicie w lasach na terenie całego kraju. Jeżeli nie uzyskają podpory, to można nim również zadarniać powierzchnię pod drzewami i krzewami. Pnącze bardzo dobrze znosi cięcie. Po ukorzenieniu się w miejscu docelowym bardzo szybko przyrasta i w pełni rozwoju osiąga do 30 metrów długości. Udaje się na każdej glebie, dosyć żyznej, stale umiarkowanie wilgotnej o zasadowym odczynie pH. Może porastać płoty, ściany, elewacje, pnie drzew i wszelkiego rodzaju nieużytki.


Hortensja pnąca - wyjątkowej urody, silnie rosnące pnącze, które swoje pochodzenie ma w Chinach. Po kilkunastu latach osiąga około 8 metrów długości. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa lub może porastać pergole, altany, mury, trejaży czy duże drzewa. Białe kwiaty zebrane są w okazałe, płaskie kwiatostany osiągające do 25 centymetrów średnicy. Kwitnie od czerwca do lipca. Roślina jest prosta w uprawie, jest w pełni odporna na mróz. Lubi półcieniste lub cieniste stanowiska uprawy, gleby żyzne, próchnicze i lekko kwaśne.

Opublikowane przez: 22 mar 2019
Wyświetlenia: 29503
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex