Umiejętne przezimowanie krzewów róż, to podstawa prawidłowego rozwoju roślin wiosną. Połowa listopada i początek grudnia to najlepszy czas na zabezpieczenie róż rosnących w gruncie lub donicy. Nie zapomnij o tym ważnym zabiegu, a w ciepłym sezonie twoje krzewy zachwycą bujnym kwitnieniem i pięknym wyglądem. Mrozoodporność jest często związana z przynależnością do danej odmiany, ale przyjmuje się, że wszystkie szlachetne róże należy okryć na zimę. Porozmawiamy dziś o 13 najważniejszych zasadach zimowania róż, które zapewnią nam prawdziwy sukces. Nasi eksperci podzielą się swoimi sekretami prawidłowego przygotowania roślin i okrycia krzewów róż.
1. Właściwe nawożenie.
Róże dobrze znoszą niskie, zimowe temperatury, gdy ich pełny są w pełni wykształcone, dojrzałe i zdrewniałe. Dlatego jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, które stymulują powstawanie nowych pędów. Dojrzałe pędy można rozpoznać m.in. po ich kolorze. Mają charakterystyczny zielony kolor, a w przypadku młodych pędów ich kolor jest bordowy. Sierpień i wrzesień to ostatni moment na zastosowanie nawozów potasowo-fosforowych bez udziału azotu. Potas i fosfor wzmocni nasze rośliny, ich system korzeniowy i pobudzi szybsze drewnienie pędów.
2. Ogranicz podlewanie.
Jeżeli latem regularnie podlewałeś swoje róże, to jesienią ogranicz ten zabieg lub zaprzestań go całkowicie. W ten sposób naturalnie krzewy będą rozwijać swój system korzeniowy, w poszukiwaniu wody, co pozytywnie wpłynie na przezimowanie roślin w gruncie.
3. Podetnij wierzchołki pędów.
Aby ograniczyć wzrost i rozwój krzewów róż przed nadejściem zimy, na przełomie sierpnia i września warto jest przyciąć wierzchołki pędów rośliny. Nie powinno się z tym zwlekać, gdyż rany po cięciu muszą zdążyć się zabliźnić przed nadejściem chłodniejszych dni.
4. Zaprzestań spulchniania gleby.
Od września zaprzestań całkowicie spulchniania gleby wokół nasady krzewów róż. Spulchnianie podłoża w tym miejscu, może pobudzać uśpione pąki, których rozwój nie jest wskazany jesienią i zimą.
5. Przytnij tylko to, co niezbędne.
Róż nie powinno się przycinać jesienią. Właściwe, silne cięcie wykonujemy wiosną, przed rozwojem nowych pędów i liści. Jesienią natomiast usuwamy przekwitnięte kwiatostany, pędy uszkodzone, porażone chorobami lub nadmiernie rozrośnięte, które utrudniają nam właściwe zabezpieczenie roślin na sezon zimowy.
6. Zapobiegaj chorobom grzybowym.
Choroby grzybowe należą do najpopularniejszych problemów, jakie spotykają nas w uprawie tego gatunku. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych patogenów, w trakcie całego sezonu stosujemy środki przeciwgrzybowe np. Topsin czy Karate lub naturalne w postaci wyciągu z czosnku. Porażone chorobą liście należy zebrać i spalić, aby nie grzyby nie porażały kolejnych krzewów róż.
7. Przygotowanie róż do zimowania.
Miejsce szczepienia szlachetnej odmiany na podkładce musi zostać przykryte kopczykiem ziemi przed nadejściem zimy. Wiosną, podczas rozmarzania ziemi i roztopów, powinniśmy kontrolować to miejsce pod okryciem, aby doszło do gnicia.
8. Zabezpiecz róże pnące.
Zabezpieczanie róż pnących przed działaniem niskich temperatur może być nie lada wyzwaniem. Dlatego przyjmuje się, że róże pnące zabezpieczamy dokładnie w kilku, pierwszych latach uprawy. W późniejszym czasie wykonuje się jedynie kopczyk z ziemi wokół nasady krzewu, a w przypadku wystąpienia silnych mrozów, długie pędy róży ostrożnie przygina się do ziemi i przykrywa słomą, stroiszem, korą lub torfem. Pilnujemy temperatur wiosną i podczas odwilży usuwamy okrycie z róży.
9. Okrycie róż w odpowiednim czasie.
Krzewy róż często znoszą bez szwanku nawet -10 stopni C, więc nie spiesz się z okryciem swoich roślin. W naszym kraju, w zależności od regionu, najlepszy czas na okrycie roślin przypada od połowy listopada do początku grudnia. Najważniejsze jest to, aby okryć rośliny przed opadami śniegu.
10. Budowa parawanów ochronnych.
Parawany ochronne na stelażu, to praktyczne i skuteczne zabezpieczenie roślin rosnących w naszym ogrodzie. Stelaż możesz wykonać własnoręcznie, dopasowując idealnie rozmiar do danego okazu. Przestrzeń między stelażem, na którym rozciągnięty jest materiał, a rośliną trzeba wypełnić materiałem izolującym. Do tego celu można użyć suchych liści drzew bez objawów chorób grzybowych czy żerowania szkodników, słomy czy stroiszu.
11. Wybierz odpowiedni materiał ochronny.
Do tworzenia parawanów ochronnych może służyć gruba warstwa agrowłókniny zimowej, słomianej maty, a przypadku braku takich materiałów, można użyć stroiszu, czyli gałązek drzew iglastych. Na samej górze konstrukcji należy umieścić fragment wodoodpornego materiału, który zabezpieczy przed dostawaniem się do środka wody lub śniegu. Do osłaniania roślin niewskazane jest używanie sztucznych, nieprzepuszczalnych dla powietrza materiałów np. folii.
12. Przykrywanie róż śniegiem.
Śnieg to najlepszy, naturalny izolator, chroniący krzewy przed działaniem niskich temperatur. Jeżeli śnieg spadnie w Twoim ogrodzie, odśnież ścieżki, a pozostałym z odśnieżania śniegiem posyp krzewy róż.
13. Stała kontrola temperatury i jakości osłony.
W okresach odwilży róże trzeba odkrywać i rozgarniać kopczyki, gdyż w przeciwnym razie wysoka temperatura spowoduje rozbudzenie krzewów. Takie róże wypuszczają nowe pędy, które narażone są na zniszczenie przez mróz. Już kilka stopni powyżej 0 powinno nas skłonić do zdjęcia osłon.
Teraz już wiesz jak zabezpieczyć swoje róże przed nadejściem zimy! Życzymy pięknych kwitnień!