Jagoda kamczacka pochodzi z rodziny wiciokrzewów. Inną stosowaną nazwą jest Suchodrzew jadalny, Wiciokrzew siny czy Suchodrzew błękitny. Jest mniej popularna od Borówki amerykańskiej, ale z roku na rok coraz chętniej wybieramy ją do uprawy w ogrodach czy na działkach. Roślina dorasta najczęściej do 1-1,5 m wysokości, jednak przy dobrych warunkach i w formie dojrzałej może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości. Główną wartością użytkową są wydłużone, kilkucentymetrowe jagody pokryte woskowym nalotem. Charakteryzują się słodko-kwaskowatym smakiem.
Owoce dojrzewają przed borówkami, możemy je zbierać już od maja. Wykazują właściwości zwalczające wolne rodniki, zawierają również żelazo, jod i witaminy A, E i C. Jagody kamczackie owocują na jednorocznych pędach. Jest to gatunek prosty w uprawie i wyjątkowo odporny. Warto znaleźć u siebie miejsce przynajmniej dla kilku krzewów, szczególnie dlatego, że z jagód kamczackich wyczarujemy wspaniałe dżemy, soki i nalewki.
W sklepie internetowym GradinaMax znajdziesz kilka wartościowych odmian Jagody kamczackiej. W ofercie m.in.
- Jagoda kamczacka Duet
- Jagoda kamczacka Ałtaj
- Jagoda kamczacka Wojtek
- Jagoda kamczacka Zojka
- Jagoda kamczacka Jolanta
Uprawa Jagody kamczackiej:
Stanowisko. Największych zbiorów możemy się spodziewać po roślinach posadzonych w miejscu silnie nasłonecznionym. W miejscu półcienistym Jagoda kamczacka również sobie poradzi, jednak owocowanie może być słabsze lub nie będzie go wcale. Gatunek dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego doskonale sprawdzi się w miejskich ogródkach.
Podłoże do uprawy jagody kamczackiej:
Jagody kamczackie wykazują sporą tolerancję co do rodzaju gleby, w jakiej rosną. Najkorzystniej jednak będzie, gdy krzewy posadzimy w podłożu o lekko kwaśnym odczynie pH w granicach 5,5-6,5. Miejsce uprawy powinniśmy odchwaścić, szczególnie z chwastów wieloletnich tj. Perz, Powój, Mniszek pospolity. Gleba nie musi być szczególnie bogata w składniki odżywcze, odpowiednia będzie gleba piaszczysto-gliniasta.
Rozstawa.
- W przypadku uprawy na zbiór ręczny należy zastosować rozstawę 1-1,5 m pomiędzy sadzonkami w rzędach 2,5-3 m.
- W przypadku zbioru mechanicznego sadzonki jagody kamczackiej uprawia się w rozstawie 0,6-0,7 m w rzędach przynajmniej co 4-4,2 m.
- Warto posadzić przynajmniej dwa krzewy jagody kamczackiej w danym ogrodzie.
Podlewanie jagody kamczackiej:
Jagody kamczackie nie mogą rosnąć na glebach zbyt zwięzłych, stale wilgotnych. Są odporne na suszę, nawet długotrwałą. O regularnym podlewaniu powinniśmy pamiętać w przypadku młodych sadzonek, roślin uprawianych w donicach lub gdy na termin sadzenia wybraliśmy okres letni. Innym ważnym okresem częstszego podlewania jest okres kwitnienia i zawiązywania owoców. Najlepsza do podlewania będzie zebrana woda deszczowa.
Przycinanie jagody kamczackiej:
W pierwszych latach uprawy przycinanie krzewu nie jest konieczne. Powinniśmy dać roślinom możliwość swobodnego rozwoju pędów. Pierwszego cięcia dokonujemy po 5-7 latach od posadzenia. Jest to cięcie prześwietlające, należy usunąć pędy stare, uszkodzone lub porażone chorobą. Należy przy tym pamiętać, że Jagody kamczackie owocują na jednorocznych pędach, dlatego zbyt silnym i częstym cięciem krzewów, możemy pozbawić się owocowania.
Ściółkowanie. Ściółkowanie krzewów pozytywnie wpływa na ich rozwój. Do ściółkowania najlepiej stosować odkwaszoną korę, torf lub zrębki drewniane. Inną metodą jest zastosowanie agrotkaniny pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Pozwala to na ograniczenie występowania chwastów, które mogą zagłuszać szczególnie młode rośliny. Ściółkowanie zapobiega również nadmiernemu wysychaniu gleby i samych roślin.
Nawożenie jagody kamczackiej:
- Nawożenie to wyjątkowo ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie Jagody kamczackiej.
- Już przed założeniem plantacji powinniśmy zadbać o właściwe nawożenie gleby nawozami organicznymi w postaci obornika czy nawozów zielonych tj. bób czy peluszka.
- Nawóz naturalny miesza się z wierzchnią warstwą gleby.
- Po pewnym czasie od posadzenia roślin możemy wzbogacić podłoże nawozem mineralnym z przewagą azotu.
- W kolejnych latach połowę dawki stosujemy przed rozpoczęciem wegetacji, a kolejną część pod koniec kwitnienia i przed zawiązywaniem przez rośliny owoców.
- Dawki nawozów zależą od jakości i ilości składników odżywczych zawartych w glebie.