Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Wyhodowano je ok. 400 lat temu we Francji, ze skrzyżowania dwóch odmian poziomki: chilijskiej olbrzymiej i małej wirginijskiej. Są cenione za wspaniały smak i aromat, a także za pożyteczne właściwości. Truskawki to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają dużą ilość witaminy C, witamin z grupy B, a także wapń, żelazo, magnez i potas. Wykazują działanie bakteriobójcze, antynowotworowe i wzmacniające organizm. Uznawane są również za najlepszy afrodyzjak i owoc miłości.
Polska jest na drugim miejscu w produkcji truskawek na świecie! Do tej pory wyhodowano ponad 2000 odmian, różniących się wielkością, kolorem, smakiem owoców i terminem owocowania. Istnieją odmiany o drobnych i okazałych owocach, ciemno i jasnoczerwone, a także nowość-truskawka ananasowa o białych owocach! Truskawka biała Pineberry. Owoce mogą być wyjątkowo słodkie i miękkie, typowo deserowe lub bardziej twarde i kwaskowate, wartościowe w przetwórstwie i łatwe do przetransportowania. Rośliny mogą owocować jeden raz w sezonie lub powtarzać je kilkukrotnie w ciągu roku.
Ciekawe pomysły na sadzenie truskawek:
Sadzenie truskawek w doniczkach:
Uprawa truskawek na balkonie lub tarasie jest bardzo prosta. Sadzonki truskawek można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i skrzynkach. Do takiej uprawy najlepsze będą odmiany powtarzające owocowanie i tworzące wiele rozłogów. Przykładami takich odmian w sklepie gradinamax.pl są: Truskawka Pnąca, Truskawka Wisząca, Truskawka powtarzająca owocowanie, Truskawka Ostara, Truskawka Pink Panda, Truskawka Kent.
- Podstawą jest wybranie odpowiednich, najlepiej dużych doniczek.
- Każda donica powinna mieć otwory odpływowa na dnie oraz drenaż, w postaci keramzytu lub grubego żwiru.
- Truskawki płytko się korzenią i bardzo łatwo możemy doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Dlatego konieczne jest regularne podlewanie roślin.
- Truskawki lubią żyzną, bogatą w próchnicę glebę o lekko kwaśnym odczynie i słoneczne stanowisko uprawy.
Sadzenie truskawek na włókninie:
Ten sposób uprawy z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny i posiada wiele zalet m.in.
- ogranicza występowanie chwastów;
- gleba szybciej się nagrzewa, przez co wegetacja jest przyspieszona;
- zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z podłoża i wysychaniu sadzonek;
- owoce rosnące na krzaczkach nie leżą bezpośrednio na ziemi- pozostają czyste, łatwiej się je zbiera i rzadziej są atakowane przez grzyby.
Wykorzystuje się tu specjalny rodzaj grubej, czarnej agrowłókniny o gramaturze 50 g/m2, która z łatwością przepuszcza wodę i powietrze. Do uprawy na włókninie nadają się wszystkie odmiany gruntowe np. Truskawka Korona, Truskawka Asia, Truskawka San Andreas, Truskawka Honeoye.
Sadzenie truskawek w rynnach:
Ta metoda jest dosyć drogą i polecana raczej dla dużych producentów truskawek. Pozwala na szybsze rozpoczęcie produkcji, w porównaniu z uprawą w gruncie i osiągnięcie większych zbiorów. Pielęgnacja jest łatwiejsza, ograniczone jest również występowanie szkodników i typowych chorób truskawek. Zbiór owoców również jest prostszy, ponieważ wykonywany jest ze stojącej pozycji. Owoce nie są zabrudzone ziemią i gotowe do pakowania. Odmiany odpowiednie do tego typu uprawy to np. Truskawka Elsanta, Truskawka Camarosa czy Truskawka Queen Elizabeth.
Sadzenie truskawek na folii.
Do tego typu uprawy wykorzystywana jest specjalna folia perforowana (dziurkowana). Wykazuje podobne działanie jak agrowłóknina. Niewątpliwe zalety to: zmniejszona ilość chwastów, szybsze nagrzewanie gleby i przyspieszona wegetacja. Owoce są czyste, gotowe do zbioru, rzadziej pojawiają się na nich choroby grzybowe. Za wady takiej uprawy możemy uznać: trudniejsze dawkowanie nawozów, mniejsza cyrkulacja powietrza pod folią i problem z utylizacją zużytej folii. Do uprawy polecane są wszystkie odmiany truskawek gruntowych np. Truskawka Kent, Truskawka Ostara, Truskawka Senga Sengana, Truskawka Camarosa.
Sadzenie truskawek w ogrodzie.
Aby uprawiać truskawki w gruncie, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska. Miejsce uprawy należy odchwaścić, głównie z perzu i mniszku lekarskiego. Już jesienią, gleba powinna być przekopana wraz obornikiem, musi być żyzna, przepuszczalna o pH pomiędzy 5,5 a 6,2. Nie powinno się hodować truskawek w pobliżu rosnących malin i jeżyn, a także ogórków czy roślin z rodziny kapustnych. Substancje, które wydzielają do gleby te gatunki, mogą wpływać negatywnie na rozwój sadzonek truskawek. Natomiast, obecność czosnku i cebuli chroni owoce przed wystąpieniem szarej pleśni. Truskawki sadzi się w rozstawie 25-50 cm pomiędzy sadzonkami, w rzędach o szerokości ok. 60-70 cm. Najlepszym miejscem uprawy jest stanowisko słoneczne. Wartościowymi odmianami truskawek do uprawy w gruncie są np. Truskawka Albion, Truskawka Alba, Truskawka Portola, Truskawka Polka, Truskawka biała Pineberry.
Uprawa i pielęgnacja truskawek:
Truskawki nie są szczególnie wymagającym gatunkiem. Przy spełnieniu kilku czynników, doczekamy się pięknych, zdrowych roślin, obfitych zbiorów, a przede wszystkim słodkich i aromatycznych owoców.
Najważniejsze warunki jakie trzeba spełnić to:
- odpowiednie podłoże,
- zmianowanie,
- poziom nasłonecznienia,
- odchwaszczanie,
- podlewanie,
- ochrona przed szkodnikami.
Przed przystąpieniem do sadzenia roślin, należy przygotować właściwe podłoże. Truskawki przyjmą się na każdej, przepuszczalnej glebie, jednak najodpowiedniejsza będzie: żyzna, bogata w próchnicę o lekko kwaśnym odczynie. Konieczne jest usunięcie chwastów, głównie tych wieloletnich, które z łatwością zagłuszą niskie krzaczki truskawek. Rośliny płytko się korzenią, dlatego niezbędne jest regularne, odpowiednie do warunków atmosferycznych podlewanie i zadbanie przede wszystkim o górną warstwę gleby. Poza usunięciem chwastów, glebę trzeba przekopać, pozbyć się kamieni i zbitych grud ziemi.
Najkorzystniejszym sposobem uprawy w gruncie jest uprawa rzędowa na podwyższonych zagonach. Wolną przestrzeń pomiędzy zagonami ściółkuje się np. przy pomocy słomy. Ograniczamy w ten sposób rozwój szkodliwych chwastów. Sadzonki truskawek nie powinny być uprawiane w miejscu, gdzie wcześniej rosły np. maliny, pomidory, ziemniaki, rośliny kapustne. Dobrze rozwijają się w miejscu w którym wcześniej były uprawiane: fasola, groch, marchew czy cebula. Truskawki przepadają za słońcem, dzięki słonecznej wystawie, doczekamy się słodkich i pięknie wybarwionych owoców. W półcieniu sadzonki również się przyjmą, ale owoce będą drobne, mało słodkie, a zbiór niewielki. Najpopularniejszymi problemami z jakimi spotykają się hodowcy truskawek, to choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne, a także szkodniki żerujące na liściach czy w korzeniach truskawek. Zwalczać je można ogólnodostępnymi środkami ochrony roślin.