Winogrona wymagają starannej pielęgnacji, aby produkować smaczne, soczyste jagody. Jesienne przycinanie i zimowe schronienie są kluczowymi punktami w uprawie tej rośliny. Umożliwiają one uzyskanie obfitych zbiorów nawet w chłodnym klimacie.
Jesienne przycinanie: przygotowanie do zimy
Jesienne przycinanie winogron nie jest zabiegiem kosmetycznym. Jest to ważny etap w cyklu życia rośliny. Pomaga krzewowi przygotować się do zimy, zwiększa plony i pozwala na uformowanie odpowiedniej korony.
Streszczenie
-
Gałązka zastępcza to krótko przycięta gałązka z 2-3 pąkami. Dwa pąki są potrzebne do przywrócenia zawiązków owoców w następnym roku, trzeci jest rezerwowy na wypadek obumarcia oczek w zimie.
-
Pęd owocowy to długa gałąź, na której po przycięciu pozostaje 4-12 pąków, w zależności od odmiany i wieku krzewu. Powstaje z pędu znajdującego się obok gałązki zastępczej.
-
Gałązka zastępcza i pęd owocujący tworzą razem ogniwo owocujące. Ta para pędów stanowi podstawę, na której zostaną osadzone frędzle.
Młoda winnica
W roku sadzenia sadzonka nie powinna być przycinana. Musi ona wyhodować pędy i korzenie oraz mieć czas na nabranie sił przed nadchodzącą zimą. Pierwsze przycinanie młodych winogron przeprowadza się dopiero w drugim roku. Krzew powinien mieć 2 pędy z 5-7 oczkami na każdym - jest to przyszła podstawa krzewu.
Jesienne przycinanie w trzecim roku
Po opadnięciu liści odetnij wszystkie pędy z wyjątkiem dwóch z każdego dwuletniego pędu. Jeden z nich przycina się do 2-3 pąków - będzie to pęd zastępczy. Drugi pęd (ten bardziej oddalony od środka krzewu) jest przycinany do 4 pąków, aby utworzyć pęd owocowy.
Przycinanie winogron w czwartym roku
Jesienią, po opadnięciu liści, należy odciąć pionowe pędy, które owocowały latem, wraz z pędem owocowym, na którym wyrosły. Pozostawiamy pędy wyrastające z konara zastępczego. Pęd oddalony od środka krzewu odcinamy o 5-7 oczek, a ten bliżej środka o 2-3 oczka. Powstaje nowe zawiązek owocu. Na każdej gałęzi szkieletowej krzewu należy pozostawić po jednym zawiązku owocu.
Stara winnica
Jeśli winogrona nie zostaną przycięte jesienią, krzew stanie się zbyt gęsty i przestanie normalnie owocować. Aby uniknąć osłabienia rośliny, jesienne przycinanie przeprowadza się w dwóch etapach.
We wrześniu należy odciąć wszystkie niepotrzebne zielone pędy, które wyrosły do dolnego drutu kraty. Pędy z bieżącego roku, które przerosły dolny drut, są ścigane, tj. wierzchołki są odcinane, usuwając do 10% ich długości. Wcześniejsze przycinanie jest niemożliwe, ponieważ doprowadzi to do pojawienia się ogromnej liczby pędów, które trzeba będzie usunąć. Jeśli we wrześniu na roślinie nadal znajdują się pędy, należy je skrócić, pozostawiając nie więcej niż 3 liście na każdym - są one przydatne do fotosyntezy.
W październiku-listopadzie krzew jest mocno przycinany. Tylko te części rośliny, które są niezbędne do przyszłego owocowania, powinny przejść na zimę. Głównym zadaniem tego etapu przycinania jest uformowanie nowej gałęzi zastępczej i pędu owocowego na każdej gałęzi szkieletowej. Im starszy i silniejszy krzew, tym dłuższy powinien być pęd owocowy.
Jak prawidłowo okryć winorośl przed mrozem
Bez schronienia, nawet w południowych regionach, winogrona mogą zamarznąć, pozbawiając cię obfitych zbiorów w przyszłym roku. Przycięte wcześniej krzewy należy przykryć po pierwszych poważnych przymrozkach.
Najpierw jednak należy przygotować roślinę. Należy poczekać, aż kora na pędach lekko zbrązowieje (zwykle dzieje się tak po kilku porannych przymrozkach). Gdy temperatura w nocy zacznie spadać do -7°C, a temperatura w ciągu dnia nie wzrośnie powyżej zera, można rozpocząć stawianie schronień. Na tę czynność należy wybrać pogodny i suchy dzień.
Specjaliści zalecają stosowanie agrowłókien jako głównego materiału pokryciowego. Do dodatkowej izolacji można użyć słomy, lapnika, liści.
Sposoby przykrywania winogron:
-
Suszenie - winorośl jest usuwana z drutu i umieszczana na ziemi. Wierzch przykryć warstwą suchych liści, igieł lub innego materiału organicznego. Następnie przykryć folią.
-
Suszenie na powietrzu - winorośl kładzie się na ziemi, układa łuki, przykrywa agrofibrą i mocuje krawędzie materiału pokrywającego.
-
W skrzynkach - winorośl umieszcza się w skrzynkach wypełnionych suchym materiałem (liście, igły, słoma). Pudełka są przykryte folią.
Ważne punkty:
-
Konieczne jest przykrycie winogron po pierwszych przymrozkach, ale przed stabilną zimną pogodą.
-
Pokrywa jest zdejmowana wiosną, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0°C.
-
Jeśli winorośl jest przykryta folią, konieczne jest zapewnienie wentylacji.
Przydatne wskazówki
Podczas zdejmowania winorośli z podpór należy uważać, aby nie uszkodzić delikatnych pędów.
Gęstość agrowłókna należy dobrać odpowiednio do klimatu panującego w danym regionie.
Nie zapomnij o wentylacji schronienia - jest to ważne, aby zapobiec obumieraniu winorośli.
Przestrzegając tych prostych zaleceń, będziesz mógł cieszyć się pysznymi i soczystymi jagodami winogron z własnego ogrodu. Prawidłowe przycinanie jesienią i zabezpieczanie na zimę pomoże uzyskać obfite zbiory i zachować rośliny na wiele lat.