Kiełkowanie nasion zależy nie tylko od ich jakości, świeżości, ale również od poprawnego ich przygotowania jeszcze przed wysiewem. Zaprawianie nasion, to najważniejszy, wstępny zabieg, który skutecznie niszczy szkodliwe mikroorganizmy znajdujące się na powierzchni nasion, jak i chroni je przed porażeniem przez patogeny glebowe. Nasiona kiełkują szybciej, wschody są równomierne, a siewki zdrowe i silne.W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na istotne pytania zadawane przez wielu ogrodników: Jak zaprawiać nasiona przed wysiewem? Czym je zaprawiać, aby uzyskać wysoki procent kiełkowania nasion? Jak długość przechowywania nasion wpływa na ich kiełkowanie?
Przechowywanie nasion:
Długość okresu przechowywania nasion determinuje liczbę sadzonek uzyskanych w wyniku naszej żmudnej pracy. Im dłużej nasiona są przechowywane, tym mniejszą rozsadę uzyskamy. Ponadto, dopuszczalny czas przechowywania nasion dla poszczególnych gatunków jest różny.
- 5 lat: brokuł, sałata
- 4 lata: buraki, kalafior, dynia
- 3 lata: szpinak, marchew, seler
- 2 lata: czosnek, papryka
- 1 rok: cebula
Kupując nasiona, zawsze należy zwracać uwagę na datę ważności, a także datę pakowania. Tylko najwyższej jakości nasiona, pochodzące od sprawdzonego producenta i przechowywane we właściwych warunkach zapewnią nam sukces uprawowy. Odpowiednia temperatura do przechowywania nasion to 14-18 stopni C i 10% wilgotności.
Zaprawianie nasion przed siewem:
Do zaprawiania nasion możemy użyć gotowych środków chemicznych tzw. zapraw nasiennych, które zawierają m.in. karboksynę, tiuram czy mankozeb np. Sarox T 500 FS, Vitavax 200 FS, Maxim 480 FS, T 75 DS/WS. Jeżeli samodzielne zaprawianie nasion nie jest dla nas, to istnieje możliwość kupienia zaprawionych już nasion. Należy ich szukać pod nazwą nasiona: otoczkowane, inkrustowane lub nasiona na taśmie.
Metody zaprawiania nasion:
- Na sucho: Polega to umieszczeniu nasion w pojemniku, który możemy szczelnie zakręcić. Wsypujemy do niego odpowiednią ilość suchej zaprawy w postaci proszku, a następnie energicznie potrząsamy, aby proszek dokładnie obtoczył wszystkie nasiona. Nasiona możemy wysiać od razu lub po kilku dniach od zaprawy.
- Na mokro: Zaprawianie nasion na mokro, to łatwiejsza i skuteczniejsza metoda. Wykonujemy roztwór lub wlewamy do pojemnika z zakrętką np. słoika gotową płynną zaprawę i wsypujemy do niej nasze nasiona. Dokładnie mieszamy i pozostawiamy na jakiś czas. Przygotowane nasiona powinniśmy wysiać jak najszybciej po zaprawieniu na mokro.
Domowe sposoby na zaprawianie nasion:
Jeżeli nie mamy dostępu i możliwości zakupu profesjonalnych zapraw do wysiewu nasion, z powodzeniem możemy skorzystać z domowych metod, które są tańsze i często łatwiejsze w zastosowaniu.
Rodzaj substancji: |
Sposób użycia i działanie: |
Woda o temp. 45-50 stopni C |
Zalewamy nasiona wodą o właściwej temperaturze, odstawiamy na 10 minut i od razu wysiewamy. Gorąca woda zabija różne drobnoustroje. |
Nadmanganian potasu |
Sporządzamy roztwór o różowym zabarwieniu,wsypując 3 g substancji na 10 l wody. Nasiona moczymy przez 20 minut i wysiewamy. Zapobiega chorobom grzybowym. |
Mączka bazaltowa |
Nasiona mieszamy z mączką bazaltową i pozostawiamy w zamkniętym pojemniku na kilka dni. Chroni przed chorobami grzybowymi. |
Popiół drzewny |
Nasiona posypujemy dokładnie popiołem drzewnym pozyskanym po spaleniu drzew liściastych. Chroni przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. |
Rumianek |
Wykonujemy napar i namaczamy w nim nasiona przez kilka do kilkunastu minut. Ułatwia kiełkowanie, odkaża i wzmacnia uzyskane siewki. |
Jak widać, sekret dobrego kiełkowania nasion i uzyskania wysokich plonów nie jest szczególnie trudny. Zastosuj specjalistyczne środki chemiczne lub spróbuj wykonać zaprawę na sucho lub mokro domowymi sposobami. Pamiętaj o właściwych proporcjach użytego środka i długości zaprawiania. Życzymy sukcesów uprawowych!