Uprawa drzew i krzewów owocowych to przyjemna i satysfakcjonująca praca, jednak nawet najbardziej uważni i czujni ogrodnicy mogą czasem napotkać pewne trudności. Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni do życia budzą się nie tylko rośliny, ale również szkodliwe patogeny chorobotwórcze i szkodniki. Niektóre ptaki, ssaki, owady, grzyby, porosty i rośliny, które wchodzą w interakcje z drzewem lub krzewem wywierają na nie pozytywny lub neutralny wpływ. Inne są bardzo szkodliwe.
Zarządzanie równowagą biologiczną naszego sadu jest trudnym, ale fascynującym zadaniem. Podstawą jest szybkie zidentyfikowanie problemu i znalezienie rozwiązania. Wiosenna pielęgnacja sadu i ochrona przed chorobami i szkodnikami naszych roślin pozwoli na utrzymanie ich w dobrym zdrowiu i uzyskanie bogatych plonów. Aby pomóc Ci sprostać wszelkim wyzwaniom stawianym przez matkę naturę, nasi ogrodnicy przygotowali krótki przewodnik identyfikujący najczęstsze problemy w sadzie.
Zabiegi chroniące drzewa i krzewy w sadach i ogrodach odbywają się, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0 ° C i utrzyma się przez kilka następnych dni. Trudno jest wskazać konkretną datę, ponieważ wszystko zależy od warunków pogodowych w danym roku. Kieruj się pogodą! Jeżeli na zewnątrz jest sucho, słonecznie, ale jeszcze niezbyt ciepło, a pąki na drzewach i krzewach są w uśpieniu, to czas zabrać się do pracy!
Ochrona jabłoni i gruszy przed chorobami:
Opryski jabłoni i gruszy przeprowadza się tuż po nadejściu odwilży. Pnie i koronę drzew spryskuje się mocznikiem. Opryski z preparatów tj. Miedzian 50 WP, Kaptan Plus 71,5 WP, Delan 700 WG zwalczają najpopularniejszą chorobę grzybową tych drzew, czyli parch.
- Mączniak jabłoni, który atakuje młode liście, pąki i kwiaty objawia się w postaci białych plam i nalotu. Zabiegiem profilaktycznym chroniącym przed mączniakiem jest cięcie sanitarne. Usuwa się wtedy wszystkie suche, uszkodzone i porażone chorobą gałęzie. Chorobę zwalcza się środkami Discus 500 WG, Kaptan Plus 71,5 WP, Siarkol 80 WP.
- Zaraza ogniowa to wyjątkowo groźna i niebezpieczna bakteryjna choroba jabłoni i gruszy. Pędy i liście pokrywają się brązowymi plamami, kwiaty i pąki zamierają, a całe młode przyrosty zasychają. W przypadku tej choroby niezwykle istotna jest profilaktyka, czyli wiosenne opryski środkami Miedzian 50 WP, Funguran Forte 50 WP, Cuproflow 375 SC, Miedzian Extra 350 SC.
Ochrona wiśni, czereśni i śliw przed chorobami:
- Rak bakteryjny - choroba grzybowa, która objawia się w postaci plam i zgrubień na korze. Po pewnym czasie zmienione miejsce pokrywa się tkanką, która może pękać. Powstałe rany mogą prowadzić do wnikania innych szkodliwych patogenów, osłabienia drzewa i jego stopniowego usychania. Plon jest coraz słabszy, a owoce gorszej jakości. Choroba pojawia się po cięciu konarów i gałęzi, dlatego należy stosować profilaktykę w postaci smarowania ran preparatami grzybobójczymi np. Funaben Plus. Chore drzewa opryskujemy Topsinem M 500 Sc lub Miedzianem.
- Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, która znana jest również pod nazwą monilioza, to choroba grzybowa, która pojawia się najczęściej podczas chłodnej i wilgotnej pogody w czasie zawiązywania pąków i kwitnienia. Chore kwiaty zasychają i obumierają. Tracimy w ten sposób częściowy lub cały plon z danego drzewa w sezonie. Oprysk fungicydami np. Score 250 EC, Bumper 250 EC należy wykonać, zanim kwiaty na pędach się rozwiną.
Ochrona agrestu i porzeczki przed chorobami:
- Amerykański mączniak agrestu. Często występująca choroba grzybowa, która atakuje zarówno agrest, jak i czarną porzeczkę. Biały, mączysty nalot pojawia się na liściach, owocach i młodych przyrostach, które z czasem zasychają i obumierają. Zwalczamy go ogólnie dostępnymi fungicydami. Ważna jest również profilaktyka polegająca na regularnym wycinaniu porażonych pędów.
- Antraknoza - kolejna choroba grzybowa porzeczki, agrestu i porzeczkoagrestu. Choroba objawia się w postaci niewielkich plam w kolorze brunatnym na liściach, owocach oraz niezdrewniałych pędach. W przypadku tej choroby niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli dokładne wygrabienie opadłych, chorych liści jesienią i spalenie ich. Liści nie można kompostować czy zakopywać w glebie, gdyż mogą stać się źródłem ponownego zakażenia roślin. Antraknozę zwalczamy opryskiem Topsin M 500 SC, Dithane NeoTec 75 WG, Score 250 EC.
- Biała plamistość liści porzeczki - choroba grzybowa, której objawy widoczne są przede wszystkim na młodych liściach. Pojawiają się niewielkie, brązowe plamy, które z czasem zmieniają kolor na biało-srebrny. Można zauważyć również rdzawe skupiska grzybni. Do zwalczania białej plamistości wykorzystujemy identyczne fungicydy, identyczne jak w przypadku antraknozy.