Soczyste i chrupiące rzodkiewki uwielbiane są przez wielu smakoszy warzyw. Jest to bardzo wartościowa roślina jadalna, która zawiera wiele witamin i mikroelementów tak cennych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wiosną rzodkiewki rozwijają się bardzo szybko, ale latem często ich wzrost jest ograniczony przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jakie sekrety musisz znać, aby uzyskać nie jeden czy dwa, ale aż cztery zbiory rzodkiewki w ciągu jednego sezonu?
Soczyste i chrupiące rzodkiewki uwielbiane są przez wielu letnich mieszkańców. Jest to bardzo pożyteczne warzywo, a możliwość szybkiego zbioru sprawia, że jest ono niezbędne na wiosnę, kiedy organizm pilnie potrzebuje witamin. Jedna rzecz zasmuca: wiosną łatwo jest uprawiać rzodkiewki, ale latem rośliny okopowe najczęściej zawodzą. Jakie sekrety musisz znać, aby uzyskać nie jeden czy dwa, ale aż cztery zbiory rzodkiewki w sezonie? Z przyjemnością podpowiemy Ci.
Pierwszy zbiór - wiosna
Pierwsze zbiory rzodkiewki można uzyskać już wczesną wiosną i z reguły nie ma z nimi większych problemów. Rzodkiew można wysiewać w szklarni, tunelu foliowym lub bezpośrednio do gruntu jeżeli gleba osiągnie już właściwą temperaturę. Dobre wyniki daje również siew jesienią na odpowiednio wcześnie przygotowanej grządce. Na zimę przykrywa się wysiane nasiona agrowłókniną, a wiosną wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, nasiona zaczynają kiełkować. Rośliny okopowe dobrze rozwijają się w temperaturze +12-14 stopni, a młode sadzonki pod osłonami tolerują nawet niewielkie mrozy do -3-4 stopni C. Przy większych mrozach należy zadbać o dodatkową ochronę naszych rzodkiewek. Pielęgnacja warzyw wiosna polega na regularnym podlewaniu oraz spulchnianiu gleby. Brak wilgoci w glebie bardzo negatywnie odbija się na jakości korzeni. Stają się wtedy suche i pozbawione smaku, a rośliny często przedwcześnie zaczynają tworzyć łodygi kwiatowe. Konieczne jest również przerwanie siewek, gdyż w dużym zagęszczeniu rośliny nie mają miejsca na swobodny rozwój korzeni, a także konkurują o światło i składniki odżywcze zawarte w glebie.
Podczas uprawy rzodkiewki w szklarni ważne jest kontrolowanie temperatury - zbyt wysoka temperatura powoduje zbyt szybkie kwitnienie, a także karłowacenie korzeni rzodkiewek. Korzenie są niewielkie, zdrewniałe i nie nadają się do spożycia. Regularne wietrzenie szklarni i stosowanie regulacji temperatury pozwoli nam uniknąć takiej sytuacji.
Drugi zbiór - wczesne lato
Aby uzyskać drugi zbiór rzodkiewki w danym sezonie, nasiona wysiewa się na zagonach pod koniec maja lub na początku czerwca. Pogoda w tym czasie najczęściej upalna, dlatego, aby uzyskać dobre i wysokiej jakości korzenie rzodkiewki trzeba kierować się pewnymi zasadami. Pierwsza zasada sukcesu naszej uprawy to właściwa lokalizacja ogrodu. Miejsce do letniego wysiewu należy wybrać tak, aby w południe było osłonięte od palącego słońca. Jednocześnie nie można wysiewać warzyw w całkowitym zacienieniu. W takich warunkach rośliny nie będą prawidłowo się rozwijać. Najlepsze stanowisko jest takie, gdy do roślin będą docierały promienie słoneczne rano i w godzinach popołudniowych.
Kolejny sekret powodzenia uprawy tkwi w wyborze właściwej odmiany. Do zbiorów letnich należy wybrać odmiany, które są odporne na wysokie temperatury i późno tworzą łodygi kwiatostanowe. Ważna jest również ochrona przed szkodnikami. Letnie uprawy często atakowane są przez najróżniejsze szkodniki. Liście zasychają i nie mogą gromadzić energii, którą przekazują do wytworzenia dużych i soczystych korzeni. Naturalne metody jak opryski z tytoniu, wrotyczu czy pokrzyw często pomagają usunąć szkodnika. Czasem naturalne metody są jednak niewystarczające i należy wtedy sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne z zachowaniem wszystkich procedur. Oczywiście nie można zapominać o regularnym odchwaszczaniu, spulchnianiu i podlewaniu - tu zasady są takie same jak przy wiosennej uprawie rzodkiewki. Nie zapominaj, że regularne podlewanie naszych roślin pomaga obniżyć temperaturę gleby i powietrza co jest tak ważne dla uzyskania dobrych i soczystych korzeni.
Trzeci zbiór - lato
Rzodkiewki można siać po raz trzeci w pierwszej połowie lipca. Zastosuj podobne techniki jak uprawie wczesnym latem, wszystkie pozostają aktualne. Wybierając nowe miejsce na wysiew rzodkiewek, należy pamiętać o płodozmianie. Pozwoli to na uniknięcie wielu chorób i szkodników, które pozostają w glebie. Rzodkiewki nie należy sadzić w miejsce po warzywach z tego samej rodziny kapustnych - kapusty, jarmużu, kalarepy czy brokuła. Dobrze jest wysiać na stanowisko po cebuli i warzywach zbieranych na natkę - pietruszkę czy koper.
Czwarty zbiór - jesień
Sezon na uprawę rzodkiewki kończy się wraz z jesiennymi zbiorami. Rośliny w chłodniejszych regionach najlepiej jest wysiać wtedy pod osłonami np. w szklarni czy w tunelu foliowym. Czwarty termin wysiewu rzodkiewki przypada na koniec sierpnia i wrzesień. Należy przestrzegać identycznych zasad jak w przypadku wcześniejszych wysiewów - regularne podlewanie, pielenie, ochrona przed słońcem i niskimi temperaturami.
Zastosuj te łatwe i nieskomplikowane techniki uprawy, a pyszne, chrupiące rzodkiewki będą na Twoim stole przez cały sezon, od wczesnej wiosny, aż do jesieni.
Super porady! Na pewno wykorzystam je w tym roku. Dzięki GradinaMax :)
Dzień dobry, dziękujemy za miłą opinię. Pozdrawiamy serdecznie GradinaMax