Dział konsultacji
0

Krok po kroku: zasady sadzenia winorośli wiosną

Jeśli chcesz cieszyć się wspaniałym smakiem winogron - nie trać czasu na zastanawianie się. Im wcześniej je posadzisz, tym szybciej będziesz mógł zbierać plony.

Winorośl sadzi się wiosną i jesienią. W Polsce najlepszym czasem na sadzenie jest kwiecień. Dokładniejszą datę należy jednak ustalić na podstawie stanu gleby i pogody. Krzew winorośli powinien być sadzony, gdy temperatura powietrza już nie spada poniżej +5°C, a gleba nie wyschnie jeszcze pod gorącym słońcem.

zasady sadzenia winorośli wiosną

Co musisz wiedzieć o sadzeniu winorośli wiosną?

Podczas wiosennego sadzenia sadzonki mają wystarczająco czasu na dobrze się ukorzenić i nie zmarznąć następnej zimy. Zazwyczaj pod koniec kwietnia gleba jest wystarczająco rozgrzana, aby śmiało sadzić nawet najdelikatniejsze i najbardziej wymagające odmiany. Rośliny w doniczkach z rozwiniętymi liśćmi sadzi się dopiero od połowy maja, gdy nie ma już ryzyka spadku temperatury nocą.

Zalety sadzenia wiosną:

 • rośliny będą mocniejsze przed zimą i dobrze zniosą chłody;

 • sadzonki zaczną owocować już w następnym roku.

Wady sadzenia wiosną:

 • będzie potrzebne dodatkowe podlewanie;

 • po zimie gleba zawiera niewiele składników odżywczych, więc winorośl trzeba będzie dobrze nawieźć.

Wybór stanowiska dla winorośli

Rośliny będą piękne, zdrowe i obficie owocujące tylko przy właściwie wybranym stanowisku. Winogrona potrzebują żyznej gleby o lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko alkalicznym odczynie. Idealna będzie dobrze przepuszczalna gleba piaszczysta lub kamienista.

Należy wybrać miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte przed wiatrem. Krzewy będą dobrze rosły przy południowej ścianie domu lub altance, którą mogą oplątać. Jeśli winorośl zostanie posadzona na otwartym terenie, będzie wymagała mocnych i stabilnych podpór do przywiązania.

Przygotowanie gleby do sadzenia winorośli

Ziemia musi być dokładnie oczyszczona z chwastów. Miejsce pod sadzenie należy przekopać, usuwając wszystkie korzenie. Każdą sadzonkę sadzi się w osobnym dołku o głębokości ok. 40 cm. Odległość między sąsiednimi roślinami powinna wynosić 1-1,5 m, między rzędami 2-3 m. Rzędy układa się od północy na południe - wtedy wszystkie krzewy będą równomiernie oświetlone.

Materiał nasadzeniowy - jak wybrać sadzonkę?

Materiał nasadzeniowy może być ukorzeniony lub przeszczepiony. Przeszczepiona winorośl jest bardziej odporna na filokserę, ale wiele zależy od odmiany i warunków uprawy. Sadzonka powinna mieć około 50 cm wysokości i 8-10 mm średnicy. Przed sadzeniem należy ściąć wierzchołek, pozostawiając dwa dolne pąki. Z nich wyrastają dwa pędy, które można później przewiązać w różne strony.

zasady sadzenia winorośli wiosną

Sadzenie winorośli

 1. Wypełnij dołek żyzną ziemią wymieszaną z kompostem.

 2. Ponieważ winorośl rośnie na jednym miejscu przez długi czas, warto dodać dowolny nawóz wieloskładnikowy zawierający azot, fosfor i potas.

 3. Utwórz zagłębienie wystarczające, aby umieścić sadzonkę wraz z bryłą ziemi.

 4. Wyciągnij sadzonkę z opakowania i przenieś do dołka.

 5. Zasyp i koniecznie ubij ziemię stopą, podlej co najmniej wiadrem wody.

Sadzenie ukorzenionych roślin

Do wiosennego sadzenia używa się jesienią ciętych i wcześniej ukorzenionych sadzonek. Są one ukorzeniane przez około 3-4 tygodnie w doniczkach, kubeczkach torfowych lub butelkach. Gdy pojawią się korzenie, a pogoda się unormuje, sadzonki można przesadzić bezpośrednio do gruntu.

Jak posadzić winogrona, jeśli brakuje miejsca?

Aby móc zbierać winogrona nawet w małym ogrodzie, najlepiej sadzić rośliny przy ścianie. Można oplątać nimi południową ścianę domu lub garażu. W tym przypadku roślina będzie pełniła także funkcje dekoracyjne. Winogrona są bardzo giętkie, można nadać im dowolny kształt, tworzyć z nich galerie, altanki, wysokie pergole, daszki.

Dobrymi sąsiadami dla winorośli będą jabłonie, grusze i śliwy - winorośl nie konfliktuje z tymi roślinami.

Sadząc rośliny przy ścianie, należy szczególnie starannie zadbać o jakość gleby. Miejsce należy oczyścić z budowlanych odpadów. Wymiary dołków powinny wynosić 50 × 50 × 50 cm, a odległość od ściany musi wynosić co najmniej 30 cm. Odległość między krzewami może wynosić 100-150 cm. Jeśli gleba jest ciężka, na dnie dołu ułóż drenaż ze żwiru lub kamieni - zapobiegnie to gniciu korzeni podczas długotrwałych deszczy. Na glebach piaszczystych nie ma potrzeby stosowania drenażu.

W dołku należy umieścić co najmniej 10 kg kompostu, 250 g superfosfatu i 30 g soli potasowej. Nawozy przykryj ziemią. Sadzonkę należy umieścić w dołku tak, aby znajdowała się 3-4 cm wyżej, niż w doniczce. Dół należy zasypać ziemią na ⅓ wysokości i dobrze ubić - wtedy miejsce szczepienia opadnie do poziomu ziemi. Następnie należy dodać wodę do dołka. Gdy grunt ją wchłonie, sadzonkę można przykryć ziemią do poziomu szczepienia.

Pielęgnacja winorośli

W pierwszym roku po posadzeniu winorośli należy ją często podlewać i rozluźniać ziemię. Krzewy posadzone obok ścian szczególnie potrzebują podlewania - tam gleba nagrzewa się znacznie szybciej. Jesienią rośliny można nawozić kompostem. Przed nadejściem mrozów roczny przyrost należy położyć na ziemię i przykryć go warstwą kory, torfu lub trocin, a następnie przykryć agrowłókniną.

Jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, to pod koniec sezonu pędy winorośli powinny osiągnąć około 100 cm długości. Pierwszych owoców będzie można spróbować już w następnym sezonie.

Opublikowane przez: 10 kwi 2024
Wyświetlenia: 130
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex