Dział konsultacji
0

Ogród przyjazny motylom - top 10 roślin

Zestawienie bylin i kwiatów jednorocznych, które przyciągają motyle

Chcesz, żeby Twój ogród tętnił życiem i przyciągał pożyteczne owady? Podpowiadamy, jakie rośliny miododajne o słodkim i przyjemnym aromacie przyciągną kolorowe motyle. Ich barwne skrzydełka unoszące się nad kwiatami stworzą niezapomniane widowisko!

Ogród przyjazny motylom

Jak motyle widzą nasz ogród?

Jak motyle postrzegają nasz ogród? Motyle obserwują świat w sposób bardziej dynamiczny i kolorowy niż ludzie. Ich wzrok jest niezwykle czuły na rozpoznawanie kolorów, kształtów i ruchu przedmiotów (na przykład, gdy płatki kwiatów poruszają się na wietrze). Ogólnie rzecz biorąc, motyle postrzegają świat jako mozaikę złożoną z wielu sześciokątnych kawałków. Nawet w nocy są w stanie dostosować swoje widzenie do kolorowego, co umożliwia im dostrzeganie barw tak intensywnie jak w ciągu dnia. Motyle preferują rośliny o jaskrawych barwach, takie jak żółte, czerwone, pomarańczowe, fioletowe i bordowe. W zakresie ultrafioletowym potrafią rozróżniać wzory na płatkach, niewidoczne dla ludzkiego oka, które wskazują im drogę do źródła nektaru.

Jakie kwiaty przyciągają motyle?

Jakie kwiaty cenią sobie motyle? Owady te preferują proste, otwarte kwiaty o kształcie miseczkowatym i rurkowym. Pełne odmiany kwiatów o gęstych rozetach płatków nie wzbudzają w nich zainteresowania, ponieważ zawierają mniej nektaru i są trudniej dostępne. Dla motyli ważne jest nie tylko pobieranie nektaru i picie rosy z kwiatów, ale także znalezienie bezpiecznego miejsca do złożenia jaj. Niestety, piękno ogrodu może wiązać się z pewnym poświęceniem – należy być gotowym na to, że gąsienice zaczną spożywać liście roślin, zanim przekształcą się w dorosłe motyle. Warto unikać przyciągania motyli, które polują na rośliny kapustne, ponieważ mogą one wyrządzać szkody w uprawach. Jeśli pojawią się gąsienice, konieczne może być zastosowanie środków owadobójczych w celu ich zwalczania.

Ogród przyjazny motylom

TOP 10 bylin dla motyli

 1. Budleja (Buddleja davidii) to krzew o wysokości do 2 metrów, charakteryzujący się pachnącymi, fioletowo-purpurowymi kwiatostanami, które rozpraszają słodki, miodowy aromat. Jego kwitnienie trwa od sierpnia do listopada.

 2. Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) przyciąga motyle licznymi koszyczkami, kwitnącymi od późnego lata do września. Jego mniejszy krewniak, aster Marcinki, kontynuuje tę piękną sezonową grę, ożywiając ogród od września aż do jesiennych przymrozków.

 3. Trojeść amerykańska (Asclepias syriaca) to mało wymagająca roślina o wysokości do 1,5 metra, posiadająca pomarańczowe lub fioletowe baldachy. Jej liczne kwiaty rurkowe wydzielają uroczy zapach wanilii lub czekolady, przyciągając motyle, które tańczą nad nią hipnotyzująco. Niestety, okres kwitnienia jest krótkotrwały - zaledwie miesiąc w połowie lata.

 4. Dzielżan jesienny (Helénium autumnále) to bylina o żółtych, czerwonych i pomarańczowych kwiatach przypominających stokrotki. Jej obfity nektar przyciąga motyle od połowy lata aż do późnojesiennych chłodów. 

  Ogród przyjazny motylom

 5. Heliotrop (Heliotropium) to urocza roślina o fioletowych, tarczowych kwiatostanach o średnicy do 12 cm, które śledzą ruchy słońca. Słodki zapach wanilii jest niezwykle atrakcyjny dla motyli, które nie opuszczają rośliny od końca czerwca aż do późnych przymrozków.

 6. Lawenda (Lavandula), pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego, prezentuje się wysokimi kłosami w kolorach niebieskim, liliowym i fioletowym. Jej kwiaty i liście wydzielają intensywny aromat, przyciągając motyle od czerwca do października.

 7. Liatra kołosowa (Liatris spicata) to bylina o imponujących kwiatostanach w odcieniach białego, liliowego i różowego. Kolczaste wiechy otwierają się w połowie lata, rozpieszczając motyle nektarem przez 30-40 dni.

 8. Sadziec (Eupatorium) kwitnie przez 35-40 dni pod koniec lata, prezentując małe koszyczki w bujnym kwiatostanie. Odmiany w kolorze fioletowo-różowym są równie dostępne jak te o białych kwiatach.

 9. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) z rodziny astrowatych, rozkwita na początku sierpnia wielkimi koszami w odcieniach różowego, białego, liliowego i bordowego. Jej kwitnienie trwa aż do października.

 10. Nawłoć (Solidago) to roślina o puszystych wiechach jasnożółtych, cylindrycznych kwiatów. Kwitnie obficie od maja do września, hojnie dzieląc się pyłkiem i nektarem z motylami.

 11. Ogród przyjazny motylom

Rośliny jednoroczne, które przyciągają motyle

Bylinowe kompozycje dla kolorowych owadów możesz uzupełnić także o rośliny jednoroczne, które równie skutecznie przyciągną motyle do Twojego ogrodu.

 • Żeniszek (Ageratum): Idealny do formowania niskich obrzeży i dywanów kwiatowych. Jego puszyste, kuliste kwiatostany pełne są nektaru od lipca do późnej jesieni.

 • Kosmos pierzasty (Cosmos bipinnatus): Znany również jako "meksykańska stokrotka". Urokliwe kwiaty w kolorach białym, różowym, czerwonym i karminowym dostarczają motylom nektaru od połowy czerwca do końca września.

 • Cynia (Zinnia): Urocza roślina o intensywnie pomarańczowych, żółtych lub czerwonych koszyczkach. Kwitnie od połowy lata do przymrozków.

Dodatkowo inne jednoroczne rośliny na niższym poziomie ogrodu to rudbekia, nagietek, szałwia, lebiodka pospolita, lwia paszcza, różne odmiany mleczy i fiołki.

Opublikowane przez: 12 mar 2024
Wyświetlenia: 77
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
  mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex