Dział konsultacji
0

Jak przygotować rozsadę roślin? Wszystko, co musisz wiedzieć.

Zakup gotowych sadzonek do ogrodu i na działkę może być bardzo kosztowny. Choćby z tego powodu, warto zaplanować własnoręczną uprawę z rozsady. Innym razem jest to konieczne z uwagi na długi okres wegetacyjny roślin, a krótki sezon ciepły.

Niektóre rośliny muszą być zatem zasiane zimą, aby miały możliwość osiągnięcia odpowiedniej postaci gotowej do przeniesienia do gruntu. Możesz uprawiać je na domowym parapecie lub w szklarni. Wyhodowane w ten sposób sadzonki szybko ukorzenią się w nowych miejscach i będą zdobić oraz przynosić plony latem.

Jak przygotować rozsadę roślin?

Jak stworzyć rozsadę?

Uprawa rozsady to dość wymagające zadanie, w którym nie ma miejsca na błędy. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na wzrost i rozwój roślin.

Jak głęboko umieszczać nasiona?

Nasiona truskawki i petunii mają bardzo małe nasiona, dlatego najlepiej je rozsypać na powierzchni i dokładnie spryskać zraszaczem, a później przykryć przezroczystą folią spożywczą, aby ograniczyć wysychanie gleby.

Jak przygotować rozsadę roślin?

Podlewanie

Podlewanie siewek jest konieczne i powinno być przeprowadzane codziennie rano, aby do wieczora gleba zdążyła wchłonąć wodę. Częstotliwość podlewania zależy od gatunku roślin. Kapusta i ogórki lubią wilgoć. Ich korzenie powinny zawsze znajdować się w nieco wilgotnej glebie. Papryka i pomidory boją się przelania. Ziemia, w której rosną, powinna móc wyschnąć w przerwie między jednym a drugim nawadnianiem. Lepiej podlewać częściej, ale umiarkowanie - upewnij się, że woda ma temperaturę pokojową i jest pozbawiona chloru.

Temperatura

Podczas uprawy rozsady niezwykle ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury. Istnieją ogólne zasady, których należy przestrzegać:

  1. Pojemniki z wysianymi nasionami przechowuj w temperaturze 20-25° C.

  2. Po pojawieniu się siewek przestaw je do nieco chłodniejszego miejsca - ten prosty zabieg stymuluje wzrost korzeni.

  3. Po 3-4 dniach podnieś temperaturę do optymalnych wartości dla danego gatunku i zmniejszaj ją o kilka stopni w nocy. Możesz przenosić pojemnik w miejsca o różnych temperaturach.

W ten sposób siewki nie będą się wyciągać, a z czasem przerodzą się w silne, krępe sadzonki, które łatwo ukorzenią się na docelowym stanowisku.

Jak przygotować rozsadę roślin?

Oświetlenie

Rozwijające się siewki potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego, której może być niewiele w czasie krótkich zimowych dni. Jeśli rośliny się rozwijają normalnie, nie ma potrzeby ich doświetlania. Jeśli są blade, rachityczne i wyciągają się, konieczne będzie dodatkowe źródło światła.

Idealnym rozwiązaniem są fitolampy - emitują one światło dopasowane do potrzeb roślin. Zwykłe domowe lampy również mogą się sprawdzić, ale trzeba uważać, by nie zbliżać gorących żarówek do roślin. Oświetlenie należy włączyć na jakiś czas rano, a wieczorem na jedną do dwóch godzin, umieszczając je nad roślinami na wysokości co najmniej 12-25 cm.

Kiedy wysiać nasiona na rozsady?

Optymalną porą na wysiew nasion jest okres od połowy lutego do marca. Dla określenia dokładniejszych dat warto obliczyć czas w odniesieniu do przewidywanego okresu przesadzania na stałe miejsce. Zwykle, kiedy siewki mają już większy rozmiar, należy przesadzić je do większych doniczek, a po 15 maja wysadzić do gruntu.

Podłoże

Siewki najlepiej uprawiać w luźnej, żyznej glebie o umiarkowanej kwasowości i wilgotności. Truskawki, ogórki, kapusta i cebula preferują ziemię z neutralnym pH. Trudno jest samodzielnie przygotować takie podłoże, dlatego najlepiej kupić gotową mieszankę w sklepie ogrodniczym.

Jak przygotować rozsadę roślin?

Nawożenie

Bez odpowiedniego zasilania trudno jest wyhodować dobre sadzonki. W ciągu pierwszych kilku tygodni rośliny mają wystarczającą ilość składników odżywczych, które znajdują się w podłożu. Ale kiedy rozwiną się 2-4 liście właściwe, siewki można zacząć delikatnie nawozić. W odżywkach należy uwzględnić:

  • azot;

  • potas;

  • fosfor;

  • pierwiastki śladowe.

Najwygodniejszym rozwiązaniem są gotowe nawozy. Są odpowiednio zrównoważone i łatwe do zaaplikowania podczas podlewania. Ponadto w domu lepiej nie używać niehigienicznych rozwiązań, takich jak obornik, który dodatkowo trudno odmierzyć w bezpiecznej ilości niezagrażającej roślinom.

Hartowanie sadzonek

Sadzonki muszą być odpowiednio hartowane, a więc stopniowo przyzwyczajane do warunków panujących na zewnątrz. Gdy tylko temperatura nieco wzrośnie, umieść rośliny na balkonie. Najpierw zostaw je na świeżym powietrzu na jedną do dwóch godzin. Codziennie wydłużaj ten czas. Przed posadzeniem w ziemi sadzonki powinny już zostawać na zewnątrz na cały dzień.

Zima wkrótce się skończy i rozpocznie się sezon wegetacyjny. Prawdziwi ogrodnicy zawsze nie mogą się doczekać tego czasu! Napisz w komentarzu, które nasiona już zamówiłeś na nowy sezon letni. Co zasiejesz w pierwszej kolejności? Znajdź kilka minut na odpoczynek i sprawdź naszą ofertę.

Dobrego sezonu!

Opublikowane przez: 02 lut 2023
Wyświetlenia: 910
(Głosów: 0, Ocena: 0)
Zostaw opinię
Opinia
Dodaj jeden lub więcej plików
    mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex