Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w czerwcu

Kalendarz ogrodnika - plan pracy w ogrodzie przez wszystkie miesiące w roku kalendarzowym. To szczegółowy przewodnik po wszystkich zadaniach na dany miesiąc, podpowiadamy Ci co zrobić, aby nie przegapić niczego w czerwcu.

Czerwiec, to już ostatnie chwile wiosny i kolorowy początek lata w przyrodzie oraz w ogrodzie. Już 21 czerwca powitamy astronomiczne lato. Coraz bliżej okresu urlopowego i wypoczynku, jednak nie powinniśmy przy tym pamiętać o wykonaniu niezbędnych prac. Jest to pracowity miesiąc dla wszystkich ogrodników, ale również pełen bogactw natury, zarówno w sadzie, jak i warzywniku czy ogrodzie ozdobnym. Ogród zachwyca feerią barw i wspaniałych zapachów. Kwitną kwiaty jednoroczne, byliny, pnącza oraz krzewy dekoracyjne. W ogrodzie warzywnym można zbierać pierwsze plony, a w sadzie zbieramy owoce, przede wszystkim pyszne truskawki i poziomki.

Plan prac ogrodniczych w sadzie:

 W naszym owocowym zakątku można zbierać już pierwsze plony. Przede wszystkim są to truskawki, poziomki, jagody kamczackie, borówki oraz wczesne odmiany czereśni. W drugiej połowie czerwca gotowe do zbioru będą wczesne odmiany: malin, porzeczek oraz agrestu. Bardzo ważnym zabiegiem jest regularne odchwaszczanie gleby i jej ściółkowanie, co zapobiega ich odrastaniu oraz przeciwdziała przesuszeniu sadzonek. Po 23 czerwca warto jest wykonać przerzedzenie zawiązek owoców przede wszystkium na jabłoniach i gruszach oraz na winogronach. Przerywamy i przerzedzamy również maliny, usuwając wszystkie najsłabsze, chore i uszkodzone pędy. Powinniśmy zająć się również formowaniem koron młodych drzewek owocowych. Chronimy nasze drzewka i krzewy owocowe również przed popularnymi chorobami i szkodnikami. Na roślinach pojawiają się przede wszystkim choroby grzybowe, a ze szkodników możemy wymienić mszyce, nasionnicę trześniówkę czy gąsienice owocówki.

 Plan prac ogrodniczych w warzywniku:

 Na początku czerwca wysiewamy jeszcze ogórki, dynie, patisony, a także buraki, marchew i kalarepę, które będą gotowe do zbioru w okresie jesieni. W pierwszej połowie czerwca wysiewamy do gruntu pietruszkę, koper, trybulę ogrodową oraz rzeżuchę. Aby zachować ciągłość zbiorów, to cały czas można również dosiewać sałatę, rzodkiewkę oraz fasolę szparagową. Robimy przerywkę warzyw wysianych w maju, m.in. marchwi, cykorii i ogórków. W czerwcu często występują upały, dlatego bardzo ważne jest regularne nawadnianie upraw oraz ich odchwaszczanie. Palikujemy pomidory, aby nie ulegały uszkodzeniu i usuwamy boczne pędy. W szklarniach i pod osłonami kontrolujemy regularnie poziom wilgotności powietrza i temperaturę, która nie powinna przekraczać 30 stopni C.

 Prace ogrodnicze w ogrodzie ozdobnym:

 Czerwiec, to najczęściej bardzo upalny i suchy miesiąc, dlatego bardzo ważne jest regularne i obfite nawadnianie roślin w ogrodzie. Regularnie usuwamy przekwitające kwiaty różaneczników, róż, lilaków i innych krzewów ozdobnych. Należy również przycinać wybijające dzikie pędy z podkładek oraz wszystkie słabe, uszkodzone lub z widocznymi objawami chorób czy szkodników. W czerwcu wysiewamy kwiaty dwuletnie, przede wszystkim bratki, stokrotki, goździki brodate. Na początku czerwca pobieramy sadzonki niezdrewniałe z wybranych gatunków drzew i krzewów dekoracyjnych. Prowadzimy walkę z popularnymi chorobami i szkodnikami, przede wszystkim z mączniakiem, rdzą róży, mszycami, mączlikiem i poskrzypką liliową.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 2432
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex