Wrzesień to jeden z najbardziej aktywnych miesięcy, jeśli chodzi o pracę w ogrodzie. Dowiedz się jakie czynności będziesz musiał wykonać w tym miesiącu!
Ten pierwszy jesienny miesiąc cały czas obfituje w piękne kwitnienia róż, dalii, hortensji, a także roślin jednorocznych. Poza kwiatami możemy cieszyć się wspaniałymi zbiorami z naszego warzywnika czy sadu.
Zbiory winogron, jabłek, gruszek, śliwek, pomidorów, papryki, cukinii, bakłażanów i wielu innych pyszności odbywa się właśnie we wrześniu. Ponadto istnieje wiele prac i zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonuje się właśnie w tym miesiącu.
Jednak od czego zacząć? Oto lista działań ogrodniczych na wrzesień:
Prace w ogrodzie warzywnym
Jesień to najlepsza pora roku na zebranie warzyw, które wysialiśmy wiosną. Zbierz kapustę, ziemniaki, pietruszkę, marchew, ogórki, pomidory, cebulę i inne warzywa, które możesz długo przechowywać oraz stworzyć z nich wspaniałe przetwory. Po ciepłych miesiącach letnich gleba jest nagrzana i gotowa do pielęgnacji przed zimą. Po zbiorze warzyw glebę należy przekopać i zostawić ją na zimę w tzw. ostrej skibie. Ten sposób przekopania gleby pozwoli na jej przemarznięcie i poprawę struktury oraz przepuszczalności.
Cały czas możesz jeszcze wysiewać warzywa do szybkiego zbioru jesiennego. W drugiej połowie września wysadza się zimowe odmiany czosnku. Pod koniec września wykopujemy warzywa, które nie są szczególnie odporne na niskie temperatury tj. seler korzeniowy i naciowy, kapusta pekińska, brokuły, kalafiory, dynie, buraki ćwikłowe i kapusta z przeznaczeniem do kiszenia. Po zebraniu warzyw należy je odpowiednio oczyścić i przygotować, aby jak najdłużej cieszyć się ich świeżością.
Drzewa i krzewy owocowe
W naszym przydomowym sadzie również przychodzi czas na zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych. We wrześniu zbieramy jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, winogrona, maliny i jeżyny. Przed rozpoczęciem zbiorów powinniśmy przygotować odpowiednio miejsce do ich składowania. Powinno być czyste, suche i chłodne. Owoce musimy zdążyć, zebrać przed przymrozkami. Najlepszy czas na zbiór owoców przychodzi wtedy, gdy pierwsze sztuki zaczynają spadać z drzew.
We wrześniu możemy wzbogacić nasz ogród o nowe gatunki i odmiany drzew i krzewów owocowych. Przed tym konieczne jest przygotowanie gleby, aby rośliny szybko się przyjęły i bez uszkodzeń przetrwały zimę. Przede wszystkim należy odchwaścić ziemię, usunąć wszelkiego rodzaju nieczystości tj. opadłe liście, owoce czy połamane gałęzie. Kolejno nawozi się ogród kompostem, obornikiem lub nawozami fosforowo-potasowymi i przekopuje. Warto sprawdzić kwasowość gleby i w ten sposób dopasować drzewa i krzewy do naszych warunków. Inne zalecane zabiegi, to podpieranie gałęzi drzew obciążonych owocami oraz opryski starszych okazów jabłoni i grusz przeciw popularnym chorobom i szkodnikom tych gatunków.
Wiosną, częstym problemem drzew owocowych są ataki szkodnika: piędzika przedzimka. Koniec września i początek października, to dobry termin na założenie w sadzie pułapek lepowych.
Prace w ogrodzie ozdobnym
Kto nie marzy wiosną o bajecznym ogrodzie pełnym pachnących kwiatów? Dlatego, jeśli chciałbyś się rozkoszować takimi widokami, już teraz przygotuj się do posadzenia cebulek kwiatowych. Posadź cebulki: tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów, szafirków i innych pięknych wieloletnich roślin cebulowych.
We wrześniu z powodzeniem możesz sadzić również kwitnące drzewa i krzewy ozdobne tj. magnolie, klony, hortensje, hibiskusy, budleje, różaneczniki. Warto wzbogacić swój ogród również o rośliny zimozielone tj. Laurowiśnie, Bukszpany, Mahonie, rośliny iglaste: Thuje, Modrzewie, Świerki, Sosny, które przez cały rok będą zdobić ogród swoim pięknym ulistnieniem. Przy ścianach, płotach, pergolach, trejażach i kratownicach posadź ozdobne pnącza. np. Wiciokrzew, Powojniki, Róże pnące, Glicynie, Milin i Bluszcz. Na rabatach posadź ozdobne byliny o różnej wielkości, aby uzyskać przepiękne kompozycje.
Przekonasz się jak piękny będzie Twój ogród na wiosnę, jeśli zadbasz o niego już teraz!