Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w maju

Maj to najpiękniejszy wiosenny miesiąc, który przynosi nam łany kolorowych kwiatów, kwitnących bzów i piwonii, a także pierwszych warzyw nowalijek z własnej uprawy. Coraz więcej czasu możesz spędzać na świeżym powietrzu i cieszyć się z ciepłych i słonecznych dni. Jest to jednak kolejny miesiąc intensywnej pracy w sadzie, ogrodzie warzywnym i ozdobnym. Uwagi wymaga również trawnik oraz oczko wodne.



W połowie maja przypada święto tzw. Zimni ogrodnicy. Po tym czasie 12-14 maja nie występuje już ryzyko wystąpienia przymrozków i można sadzić do gruntu wszystkie rośliny wrażliwe na mróz. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze i niezbędne prace do wykonania w tym miesiącu.

Maj w sadzie

 W maju cały czas możesz posadzić do gruntu sadzonki drzew i krzewów owocowych. Na sadzenie sadzonek z gołym korzeniem jest już za późno, jednak z całą pewnością przyjmą się rośliny, które były uprawiane wcześniej w pojemnikach i charakteryzują się rozrośniętym systemem korzeniowym. Przed posadzeniem bardzo ważnym zabiegiem jest kilkugodzinne namoczenie bryły korzeniowej wraz z pojemnikiem. Sadzi się do dołków z żyzną, próchniczą ziemią nalewając wcześniej kilka wiader wody, aby silnie nawilżyć podłoże. Wokół drzew warto wykonać tzw. misę, która będzie kierować wodę w okolicę systemu korzeniowego, a nie spływać na boki. Korzystniej dla roślin jest rzadsze, a bardzo obfite podlewanie niż częste, a małą ilością wody.

 

W połowie maja rozpoczyna się czas nawożenia młodych drzew i krzewów owocowych. Starsze drzewa można zasilać jeszcze w kwietniu. Nawozimy drzewa nawozami wieloskładnikowymi mineralnymi lub naturalnymi w postaci kompostu czy obornika. Połowa maja, to również dogodny czas na zawieszenie pułapek na owady, które mogą wyrządzić szkody w naszym sadzie. Doskonale działają na szkodniki takie jak: Nasionnica trześniówka lub Owocówki. Owady te żerują na zawiązkach owoców i samych owocach powodując ich nieszczenie. Ciepła i ładna pogoda sprzyja również pojawieniu się mszyc na pędach i liściach drzew i krzewów. Aby im zapobiegać stosujemy naturalne wyciągi z roślin np. czosnku, cebuli lub pokrzywy lub środki chemiczne.

 Maj w warzywniku

Już na początku maja możesz wysiewać ogórki przeznaczone na rozsadę. Pod koniec kwietnia i na początku maja istnieje możliwość wysiania roślin blisko spokrewnionych z ogórkami- melonów. Podobnie jak ogórki, melony lubią dużą ilość ciepła, słońca, a także regularne i obfite podlewanie. W maju można również wysiewać kolejną ciepłolubną roślinę- kukurydzę cukrową.

Do gruntu sadzimy wcześniej przygotowaną rozsadę pomidorów, ogórków, selera oraz papryki. Po posadzeniu musimy właściwie pielęgnować sadzonki. Bardzo ważnym zabiegiem jest wcześniejsze hartowanie, które pozwoli roślinom na przystosowanie się do temperatury na zewnątrz. Z innych możemy wymienić regularne podlewanie, odchwaszczanie, ochronę przed silnym słońcem i podmuchami wiatru, a także szkodnikami, które w szybki sposób mogą zniszczyć siewki. Roślinom ciepłolubnym sprzyja ściółkowanie.

Zbieramy pierwsze plony warzyw uprawianych w tunelach foliowych, szklarniach i pod osłonami. Gotowe do zbioru będą rzodkiewki, cebula, szczypior, szparagi, szczaw czy rabarbar ogrodowy. W maju wysiewamy bezpośrednio do gruntu marchew, buraka ćwikłowego, fasolę oraz wszelkie warzywa dyniowate.Palikujemy wszystkie warzywa o delikatnej i długiej łodydze, która mogłaby ulec złamaniu. Do takich warzyw należy np. pomidor, fasola, groch, szparagi. Roślinom zapewniamy drewniane lub bambusowe paliki lub w przypadku grochu i fasoli- pędy owijamy wokół rozciągniętych sznurków.

W maju kwitną truskawki, które również wymagają pielęgnacji i ochrony przed chorobami i szkodnikami. Ważne jest regularne i obfite podlewanie, jednak należy to robić ostrożnie, aby nie moczyć liści i owoców. W innym przypadku narażamy rośliny na występowanie chorób grzybowych.

Maj w ogrodzie ozdobnym

 Na początku maja istnieje możliwość wysiania niektórych gatunków kwiatów o krótkim okresie wegetacji i szybkim kwitnieniu. Dzięki temu również w końcówce lata i początkiem jesieni nasz ogród będzie ozdobiony pięknymi i kolorowymi kwiatami. Do gruntu sadzimy cebule i bulwy gatunków roślin niezimujących w gruncie np. Dalii, Pacioreczników, Calli, Mieczyków i wielu innych. Regularnie kontrolujemy prognozę pogody i gdy wystąpi ryzyko przymrozków, okrywamy rośliny agrowłókniną, stroiszem, liśćmi lub innym materiałem izolującym od zimna.

Kwitnienie kończą wieloletnie rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Teren wokół nich należy oczyszczać z chwastów, zanieszczyszczeń i chronić przed szkodnikami. Liście odżywiają cebule, dlatego nie ścina się ich do czasu całkowitego zżółknięcia. Po uschnięciu liści można je bez obaw usunąć. Miejsca po roślinach cebulowych warto jest obsadzić ozdobnymi roślinami jednorocznymi.

W maju cały czas sadzimy sadzonki uprawiane wcześniej w donicach, przesadzamy i dzielimy byliny. Po posadzeniu obficie podlewamy. Nawożenie jest możliwe po kilku miesiącach od posadzenia, do tej pory krzewy i byliny będą czerpać składniki odżywcze z podłoża.Przycinamy i formujemy drzewa, krzewy oraz byliny. Ucinamy dzikie pędy róż wyrastające z podkładki, które mogłyby zagłuszyć szlachetną odmianę róży. Sadzonki wierzchołkowe krzewów możemy często ukorzenić w wodzie lub wilgotnym piasku.

Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą Ci się w zaplanowaniu prac na miesiąc maj, które zakończą się prawdziwym sukcesem w postaci obfitych zbiorów i pięknych kwitnień.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 2691
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex