Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w sierpniu

Sierpień to ostatni letni, wakacyjny miesiąc. Jest to miesiąc, który wyjątkowo obfituje w zbiory. Dlatego ciesz się urodzajem swoich naturalnych zbiorów i dowiedz się jeszcze jakie prace możesz wykonać w sierpniu zarówno w ogrodzie warzywnym, kwietniku, jak i w sadzie.

 Zbiór warzyw

 Jeżeli wiosną zadbaliśmy o wysiew warzyw, to teraz przychodzi czas na zebranie plonów. W sierpniu możemy zbierać m.in. ogórki, pomidory, paprykę, marchew, cukinię, cebulę, czosnek, ziemniaki. Później warzywa należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Dzięki temu jeszcze przez długi czas będziesz cieszyć się ich świeżością i wspaniałym smakiem.

 Sierpień to ostatni moment na wysianie warzyw do zbioru jesiennego. Przykładami takich warzyw o krótkim okresie wegetacji są np. sałata masłowa głowiasta, sałata listkowa, sałata łodygowa, sałata lodowa, roszponka, rukola, szpinak. Z innych to np. rzodkiewka, botwinka, kapusta i zimowe odmiany cebuli. Przez cały miesiąc możemy również wysiewać koperek na zbiór pęczkowy.

 Zbiór owoców

 Sierpień to nie tylko zbiory w warzywniku, ale również w sadzie. Na drzewach i krzewach dojrzewają jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, a także późniejsze odmiany borówek, malin i jeżyn. Po zebraniu owoców możemy przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów owocowych. Wykonujemy cięcie prześwietlające krzewów jagodowych m.in. malin, jeżyn, porzeczek, agrestu, jak i drzew pestkowych: śliwek, moreli i brzoskwiń. W drugiej połowie sierpnia zabiegom prześwietlających korony drzew poddajemy również wiśnie i czereśnie. Pod drzewami i krzewami możemy rozłożyć 1-2 cm warstwę kompostu. Pod koniec sierpnia warto zacząć usuwać część liści zacieniające kiście winogron. Dzięki temu zabiegowi, owoce będą miały lepszy dostęp do słońca, a co za tym idzie, staną się one słodsze i smaczniejsze.

 Gałęzie drzew, które wyjątkowo obrodziły w tym roku, mogą być narażone na wyłamywanie pod ciężarem owoców. W takich przypadkach podwiązujemy i podpieramy zagrożone konary oraz gałęzie.

 Ogród kwiatowy

 Kwitnące rośliny jednoroczne, a także byliny można nawozić w sposób naturalny lub mineralny jeszcze przez cały miesiąc. Pod koniec sierpnia wysadzamy na miejsce stałe rośliny dwuletnie oraz podzielone byliny. Regularnie podlewamy ogród kwiatowy, dopasowując intensywność podlewania do warunków atmosferycznych. Gleba wokół kwiatów powinna być spulchniana i odchwaszczana. Musimy pamiętać również o usuwaniu na bieżąco przekwitających kwiatów, aby nie dopuścić do zawiązywania nasion i osłabienia roślin i dalszego kwitnienia. Teraz przychodzi najlepszy czas do rozmnażania i dzielenia bylin kwitnących wiosną m.in. piwonii, irysów, floksów szydlastych, żagwinu, smagliczek, ubiorków, fiołków wonnych. Możemy powoli zacząć zbierać nasiona bylin i roślin jednorocznych. Na przełomie sierpnia i września można również zacząć sadzić cebule jesienne tj. krokusy, szachownice, przebiśniegi, lilie, irysy.

 Jak widać w sierpniu masz jeszcze dużo pracy w ogrodzie, sadzie i w kwietniku. Poza zbiorem owoców, warzyw i kwiatów ważne jest również zadbanie o jak najlepszą kondycję roślin i przygotowanie ich do jesieni oraz zimy. Życzymy Ci wspaniałego sierpnia w otoczeniu pięknych i zdrowych roślin!

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 558
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex