Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w kwietniu

Wiosna to najprzyjemniejszy i najbardziej kolorowy sezon w całym roku. Z każdym dniem i tygodniem coraz bardziej widoczne są objawy  budzącej się do życia przyrody. To również czas wytężonej pracy po zimie. Nadeszła już pora, aby zająć się wielkimi, wiosennymi porządkami.

Dni są coraz dłuższe i bardziej słoneczne co napełnia nas pozytywną energią i chęciami do wszelkich działań w ogrodzie. Teraz masz już wszystkie argumenty, aby z werwą wejść w wiosenny czas pracy. Do wysiania i posadzenia czeka na Ciebie mnóstwo gatunków i odmian kwiatów, bylin, drzew, krzewów oraz warzyw. Dowiedz się więc, które z nich najlepiej posadzić w tym miesiącu.

 Warzywa uprawiane w kwietniu

 Przed wysiewem powinno się odpowiednio przygotować podłoże. Bezwzględnie należy usunąć korzenie wieloletnich chwastów tj. perz, skrzyp polny czy ostrożeń polny. Wtedy gleba będzie gotowa do dalszych prac takich jak przekopanie wraz z naturalnymi nawozami np. kompostem lub obornikiem.

 

Już na początku kwietnia można wysiać roszponkę, która jest odporna na mróz i można ją zbierać już w krótkim okresie po wysiewie. Wysiewamy również groch, szpinak, por, marchew, pietruszka, koper i pasternak. Z innych warzyw Istnieje możliwość posadzenia warzyw wczesnych odmian z rozsady np. pora, cebuli, sałaty i kalarepy. W połowie kwietnia można już rozpocząć uprawę z rozsady kukurydzy. Pikujemy również siewki warzyw należących do rodziny psiankowatych tj. papryka i pomidor. Rozpoczynamy ochronę naszego warzywnika przed występowaniem popularnych chorób i szkodników.

Twoja codzienna kuchnia może być wzbogacona o nowe smaki i aromaty w postaci ziół o prozdrowotnych właściwościach. Istnieje łatwy sposób na uzyskanie rozsady ziół w domowych warunkach. Już teraz możesz wysiać i posadzić bazylię, szałwię i rozmaryn. Bezpośrednio do gruntu nadaja się zioła tj. cząber, majeranek, kolendra, lubczyk czy mięta.

Liście wraz z pędami w formie świeżej i suszonej dodane do pożywienia wspaniale urozmaicą wszystkie dania.

 Kwiaty sadzone w kwietniu

 W kwietniu siejemy bardzo wiele pięknych roślin jednorocznych i wieloletnich. Wysiewamy nasiona aksamitek, cynii, dziwaczków, nagietka lekarskiego, słonecznika, chabra, godecji wielkokwiatowej czy groszku pachnącego. Groszek wschodzi dosyć szybko, dlatego korzystniej będzie wysiać nasiona pod koniec kwietnia. W podobnym terminie jak groszek możemy wysiać do gruntu nasturcję, która poza walorami ozdobnymi posiada również jadalne kwiaty i liście. Posiadają lekko ostry smak i mogą być dodawane do sałatek. Gdy wystąpi ryzyko przymrozków konieczne będzie okrycie siewek agrowłókniną lub gazetami. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie powinniśmy dopuszczać do zalewania roślin.

 Jeżeli pogoda dopisuje, to do gruntu i donic można posadzić większość bylin, krzewów i drzew ozdobnych. Przy dobrej pogodzie posadź lilie, krzewy róż. Udekoruj balkon lub taras sadzonkami roślin jednorocznych i dwuletnich tj. bratki, stokrotki i niezapominajki. Z sadzeniem gatunków wrażliwych na mróz np. Canny, Pacioreczników czy Dalii wstrzymaj się do kolejnego miesiąca.

Drzewa owocowe

Owoce uzyskane z własnej uprawy, to najlepsze co możemy zrobić dla zachowania zdrowia. Mamy pewność, że zostały pozyskane w sposób ekologiczny, bez oprysków i szkodliwej chemii. Jednak, konieczna jest właściwa pielęgnacja drzewek, aby mogły wydać zdrowy i obfity plon już tego lata i jesieni. Cały miesiąc można jeszcze sadzić drzewa i krzewy owocowe do gruntu z zachowaniem wymagań glebowych i stanowiskowych. Kończymy przycinanie pędów na drzewach formując ładną i symetryczną koronę. Rany po cięciach należy bezwględnie zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która uchroni przed wnikaniem patogenów.

Kwiecień, to kolejny miesiąc wytężonej pracy w sadzie, ogrodzie ozdobnym, warzywniku czy w domu. Ważne jest to, aby jak najszybciej wysiać rośliny warzywne oraz kwiaty, którymi chcemy wzbogacić nasz ogród. Jeżeli chciałbyś szybkich efektów, wysiej kwiaty jednoroczne, które już w pierwszym roku będą radować nasze oczy i serca. Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą Ci się w pracach ogrodniczych w miesiącu kwietniu.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 720
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex