Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w grudniu

Niskie temperatury i krótki dzień nie zachęcają do częstych odwiedzin w naszym ogrodzie. Kwitnienie kończą ostatnie, późne odmiany roślin ozdobnych, większość warzyw i owoców jest zebrana, a liście opadły już z drzew. Grudzień to czas ostatnich prac w ogrodzie i przygotowanie się na zimowy spoczynek roślin. Jeżeli wcześniej nie udało Ci się wykonać wszystkich zadań, o jakich powinieneś pomyśleć przed nadejściem mrozów, to właśnie teraz jest idealna na to pora!

Dowiedz się co należy zrobić w grudniu, aby przygotować ogród na te długie zimowe miesiące.

 


 Prace ogrodnicze w sadzie:

 

  1.     Sprawdzamy stan przechowywanych warzyw i owoców. Te miękkie i dojrzałe zabieramy do spożycia i tworzenia przetworów. Jeżeli zauważymy objawy gnicia lub pleśni, zabieramy takie sztuki, aby bakterie i grzyby nie zaatakowały kolejnych plonów.

  2.     Kontrolujemy zabezpieczenia wrażliwych na mróz i młodych drzew i krzewów i w przypadku uszkodzeń konieczne będzie ich naprawienie i dodatkowa ochrona.

  3.     Zabezpieczamy korę drzew przed obgryzaniem jej przez zwierzęta leśne, stosujemy opaski plastikowe, siatki oraz zapachowe odstraszacze.

  4.     Aby ochronić pnie przed pękaniem, pod koniec grudnia wykonujemy bielenie pni wapnem.

  5.     Wszelkie rany na korze zabezpieczamy maścią ogrodniczą, która ochroni przed wnikaniem chorobotwórczych bakterii i grzybów.

  6.     Pobieramy sadzonki zdrewniałe z pędów winorośli i porzeczek.

  7.     Po wystąpieniu pierwszych przymrozków możliwe jest pobranie zrazów z drzew owocowych

  8.     Myjemy, dezynfekujemy i konserwujemy narzędzia ogrodnicze.
       


 


Prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym:

 

  1.  Możemy pędzić na parapetach okiennych wybrane gatunki warzyw, m.in. pietruszkę, seler, szczypiorek, cebulę. Dzięki temu również zimą zapewnimy sobie świeże warzywa i wspaniałą porcję naturalnych witamin!

  2.  Jeżeli jeszcze nie zadbaliśmy o naturalne nawożenie naszego warzywnika, to możemy zrobić to teraz. Należy rozłożyć na glebie cienką warstwę obornika i gdy tylko pogoda na to powoli, przekopać go wraz z glebą.

  3.  Cały czas jest możliwy zbiór późnych, mrozoodpornych warzyw tj. jarmuż, pietruszka, pasternak, por, roszponka, brukselka.

  4.  Na początku grudnia możemy wysiać jeszcze popularne warzywa ozime na wczesny zbiór. Nadają się do tego wybrane odmiany: cebuli, czosnku, pietruszki, szpinaku, kopru. Jeżeli mróz będzie silny, a powierzchnia gleby nie pokryje się śniegiem konieczna będzie dodatkowa ochrona agrowłókniną, liśćmi, słomą lub stroiszem.

  5. Jeżeli uprawiamy warzywa w szklarence, to powinniśmy również i ją przygotować do kolejnego sezonu. Umyć ścianki, zdezynfekować wraz z narzędziami, a także oczyścić glebę z pozostałości warzywnych.
       

 

Prace ogrodnicze w ogrodzie ozdobnym:

 

  1.  Nadal jest dobry czas na pobieranie sadzonek zdrewniałych z drzew i krzewów zimozielonych.

  2.  Kopczykujemy i okrywamy róże, szczególnie te najbardziej wrażliwe i cenne.

  3.  W przypadku wystąpienia silnych opadów śniegu, regularnie strząsamy go z gałęzi, aby zapobiec ich połamaniu i uszkodzeniom.

  4.  Kontrolujemy stan bulw, cebul i kłączy roślin wrażliwych na mróz, które przechowujemy w piwnicy. Jeżeli zauważymy objawy gnicia czy pleśni konieczne jest usunięcie takiej rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów i bakterii.

  5. Regularnie sprawdzamy stan materiałów jakimi zabezpieczyliśmy nasze rośliny przed mrozem.

  6. Rabaty na których posadziliśmy wiosenne rośliny cebulowe, ściółkujemy odkwaszoną korą, słomą, zrębkami lub stroiszem.

  7. Sprawdzamy i konserwujemy stan sekatorów, łopat, pił i innych narzędzi pielęgnacyjnych. Kontrolujemy czy w wężach ogrodowych nie zalega woda, która zamarzając mogłaby je uszkodzić.
       

 

Jak widać, w grudniu jest jeszcze mnóstwo pracy. Warto wykonać je jak najszybciej, aby później cieszyć się w spokoju zbliżającymi się świętami. Nie możemy zapominać o naszych braciach mniejszych i sprzymierzeńcach w ogrodzie. Rozwieśmy karmniki i napełnimy odpowiednimi ziarnami i tłuszczem. Ptaki, które przetrwają zimę z całą pewnością odwdzięczą się nam wiosną i latem, walcząc z wieloma szkodnikami nękającymi nasze rośliny ogrodowe.

Do zobaczenia w kolejnym kalendarzu ogrodniczym!

Opublikowane przez: 05 paź 2018
Wyświetlenia: 2500
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex