Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w lutym

Jeżeli chcesz przygotować swój ogród do wiosny, a nie wiesz od czego zacząć, to zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi pracami na miesiąc luty. Dla każdego ogrodnika, luty to ostatni zimowy miesiąc i jest to doskonały moment na wielkie przygotowania do zbliżającego się sezonu wiosennego.

 

Jeżeli udało Ci się przygotować ogród do wiosny, to bardzo dobrze, jeżeli nie, to nic straconego. Drugi miesiąc roku przynosi szereg wyzwań zarówno dla nas, jak i dla każdego ogrodu. Bardzo często występują niskie temperatury, opady śniegu czy deszczu. Musisz być jednak przygotowany na każdą okoliczność i w przypadku załamania pogody reagować szybko.

 Kalendarz ogrodnika, jak przygotować nasz ogród do wiosny w lutym. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 Sprzątanie ogrodu

 Gdy pogoda jest odpowiednia, a gleba uległa rozmrożeniu, możesz przystąpić do wielkiego sprzątanie po zimie. Możesz zacząć usuwać pozostałości chwastów wieloletnich, opadłe liście, połamane pędy i pozostałości kwiatostanów, a także powycinać wszystkie zbędne gałęzie drzew i krzewów. Po sprzątaniu ogród z pewnością będzie wyglądał o wiele ładniej i przejrzyściej i łatwiej będzie wykonywać pozostałe prace w naszym ogrodzie ozdobnym, warzywnym czy też w sadzie.

Prace pielęgnacyjne drzew i krzewów owocowych:

 Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, to początek lutego, to ostatni moment na pobielenie pni drzew. Gdy zdążyłeś pobielić już drzewa, to sprawdzaj regularnie czy deszcz nie zmył go z pni drzew i czy nie jest konieczne powtórzenie tego zabiegu.

 Rozpoczynamy cięcie drzew i krzewów owocowych. Konieczne będzie przycięcie krzewów tj. maliny, agrest czy porzeczka. W lutym możesz przyciąć drzewa odporne na mróz np. jabłoń czy grusze, a rany po cięciu należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego.

 Sprawdź w jakim stanie są zabezpieczenia kory drzew i krzewów przed zwierzętami leśnymi i gryzoniami. W przypadku zauważenia ran i uszkodzeń na korze zabezpiecz je przed wnikaniem czynników chorobotwórczych. Jeżeli w ogrodzie leży śnieg, to warto udeptać go wokół pni drzew, co może stanowić dodatkową ochronę przed atakiem przez gryzonie.

Bardzo ważnym zabiegiem jest wykonanie oprysku drzew brzoskwini przed wystąpieniu choroby grzybowej jaką jest Kędzierzawość liści brzoskwini. Grzyb, który atakuje drzewa zimuje w postaci przetrwalników znajdujących się na korze.

Prace w ogrodzie warzywnym:

Luty to dobry miesiąc na rozpoczęcie produkcji rozsady warzyw do wczesnego zbioru np. seler, sałata, kapusta, brokuł, kalafior, cebula czy por. Rozsadę możesz uprawiać w wielodoniczkach z plastiku lub torfu lub w zwykłych doniczkach.

 Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w przesadzaniu siewek na miejsce stałe, to polecamy wysiać nasiona w krążkach torfowych, które później sadzi się wraz z bryłą korzeniową bezpośrednio do gruntu.

Przygotuj sprzęt ogrodniczy tj. sekatory, grabie, sadzarki, łopaty, a także węże ogrodnicze. Sprawdź czy nie wymagają naprawy i konserwacji lub wymiany na nowe sprzęty. 

W ogrodzie usuń liście i gałęzie roślin z grządek warzywnych, które zabezpieczały je przed niskimi temperaturami. Zebrane pozostałości roślinne z powodzeniem możesz przeznaczyć na kompost.

 Pod koniec miesiąca możliwy jest wysiew warzyw pod folią np. marchwi, rzodkiewki lub pora, a gdy wystąpią wyjątkowo niskie temperatury okryj grządki np. agrowłókniną.

Luty w ogrodzie ozdobnym:

 W lutym możesz rozpocząć rozmnażanie roślin ozdobnych z sadzonek. W ten sposób możesz rozmnażać m.in. pelargonie, fuksje, koleusy czy uczep. Przy dobrej pogodzie możesz posadzić do pojemników bulwy pacioreczników, dalii i cantedeskii. Jeżeli jednak pojawi się mróz, konieczne jest trzymanie ich w ogrzewanych pomieszczeniach.

 Pod koniec lutego przyroda już w pełni obudzi się do życia i możliwe będzie nawożenie nawozami organicznymi drzew i krzewów, a na trawniku rozsypać wapno co sprzyja bujnemu rozrostowi trawy.

 Nie zapominajmy o sprzymierzeńcach naszego ogrodu- ptakach. Regularnie, każdego dnia należy dokarmiać ptaki odpowiednim pożywieniem np. ziarnem czy pozbawionymi soli tłuszczami zwierzęcymi oraz wystawiać im świeżą wodę. Ptaki odpłacą się za opiekę już w najbliższym sezonie, gdy będą walczyć ze szkodnikami roślin.

 Podczas ciepłych dni podlewaj regularnie rośliny zimozielone, które są wrażliwe na utratę wody w tym okresie. Gdy tego nie zrobimy na roślinach może wystąpić tzw. susza fizjologiczna, która prowadzi do zamierania roślin.

 Wysiej w pojemnikach na parapecie nasiona kwiatów jednorocznych np. lobelii. szałwi błyszczącej, żeniszka meksykańskiego czy petunii.

 Może się wydawać, że luty jest spokojnym miesiącem, ale jeżeli pogoda jest odpowiednia do prac w ogrodzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o ogród już teraz. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Ci na zaplanowanie najważniejszych prac w tym miesiącu i cieszenie się z coraz dłuższych dni.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 2563
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex