Dział konsultacji
0

Listopad w ogrodzie

Listopad, to ostatni jesienny miesiąc w którym przychodzi czas na generalne porządki w ogrodzie przed zimą i zabezpieczenie roślin przed nadejściem niskich temperatur. W tym roku pogoda nas rozpieszcza i cały czas możemy cieszyć się miłymi chwilami spędzonymi na powietrzu. Liście na drzewach i krzewach przybierają piękne pomarańczowo-czerwone barwy, kwitną chryzantemy, hortensje, róże, dalie i wiele innych roślin. W ogrodzie warzywnym zbieramy warzywa korzeniowe, kapustne i letnie odmiany pora. Maliny powtarzające owocowanie wydają w listopadzie swoje ostatnie owoce. Jak widać, listopad w ogrodzie może dostarczyć nam jeszcze wiele atrakcji, ale również pracy. Poniżej znajdziesz najważniejsze czynności jakie należy wykonać w sadzie, ogrodzie warzywnym oraz ogrodzie ozdobnym. Efekty naszych jesiennych prac pielęgnacyjnych będą widoczne już kolejnej wiosny.

 


Listopadowe prace w sadzie.

 

  1. Wapnowanie gleby - większość roślin rosnących w naszych ogrodach preferuję podłoże o lekko kwaśnym lub zasadowym pH. Przed przystąpieniem do prac, konieczne jest sprawdzenie odczynu gleby, pobierając próbki gleby z kilku miejsc i oznaczając je za pomocą kwasomierza. Jeżeli gleba okaże się zbyt kwaśna, należy użyć wapna. Odpowiednią jego dawkę rozprowadza się równomiernie na całej powierzchni i przy pomocy grabi, miesza się wapno z wierzchnią warstwą gleby.

  2. Początek listopada to ostatni moment na wzbogacenie naszego sadu o nowe gatunki i odmiany drzew owocowych. Możemy to zrobić do czasu, aż gleba w ogrodzie nie ulegnie zamarznięciu.

  3. Grabimy liście wokół drzew i zbieramy połamane gałęzie, jeżeli są zdrowe, mogą trafić na kompost. Jeżeli jednak zauważymy ślady chorób, to należy je bezwzględnie spalić.

  4. Jeżeli pojawi się wysoki mróz, warto okryć młode rośliny, w szczególności niedawno posadzone. Rośliny można okryć agrowłókniną, słomianych chochołami, a wokół szyjki korzeniowej wykonać kopczyki z ziemi. Najbardziej wrażliwymi gatunkami są Brzoskwinie, Morele, Nektaryny, Jeżyny bezkolcowe, Orzech włoski i Winorośla.

  5. Po opadnięciu liści wykonujemy opryski na choroby grzybowe i bakteryjne tj. Parch, Kędzierzawość liści, rak bakteryjny.

  6. Usuwamy zmumifikowane owoce z gałęzi drzew, pozostawione mogą stać się źródłem wielu chorób.



Listopadowe prace w ogrodzie warzywnym:

 

  •  Zbieramy ostatnie plony: warzywa kapustne i korzeniowe. Na grządkach możemy pozostawić jarmuż oraz brukselkę, gdy zostaną przemrożone zyskają na walorach smakowych.
       

  •  Przed nadejściem mrozów możemy wysiać warzywa ozime: koper, marchew i pietruszkę. Dzięki temu nasiona szybciej wykiełkują, a pierwszy plon zbierzemy 2 tygodnie szybciej niż przy wysiewie wiosennym.
       

  •  Gdy zbierzemy wszystkie tegoroczne plony, należy oczyścić zagony z pozostałości resztek roślinnych, a zebrane resztki przekazać na kompost, glebę przekopuje się pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie
       

  •  Jeżeli chcielibyśmy uprawiać w kolejnym sezonie rośliny wymagające nawożenia organicznego, to korzystnie jest już teraz zastosować kompost lub obornik.
       

  •   W pomieszczeniach możemy podjąć próby samodzielnej uprawy cykorii.
       

  •   Szklarnie i tunele foliowe po zakończeniu sezonu należy uprzątnąć i zdezynfekować.
       

  •  Po odpowiednim przygotowaniu naszych plonów, będziemy mogli cieszyć się ich walorami jeszcze przez długi czas.


Listopadowe prace w ogrodzie ozdobnym:

  • Na początku miesiąca, jeżeli pogoda jest odpowiednio wysoka, możemy jeszcze sadzić do gruntu drzewa i krzewy ozdobne, byliny, a także cebule i bulwy roślin wieloletnich.
       

  •  Listopad to odpowiedni miesiąc na przygotowanie zdrewniałych sadzonek z wielu różnych krzewów liściastych, np. pęcherznica, ligustr, jaśminowiec czy żylistek.
       

  • Wykopujemy cebule, bulwy i kłącza roślin wrażliwych na mróz np. dalie, begonie czy kanny. Po oczyszczeniu przechowuje się je w suchym i chłodnym pomieszczeniu do wiosny.
       

  •  W przypadku wystąpienia silnych mrozów, kopczykujemy i osłaniamy rośliny młode i wrażliwe na mróz: hortensje ogrodowe, budleje, hibiskusy, trawy ozdobne, róże.
       

  •  Ściółkujemy glebę wokół krzewów i drzew ozdobnych, możemy to zrobić przy pomocy torfu, liści, zrębków drewnianych lub kory.
       

  •  Usuwamy wszystkie połamane, uszkodzone i porażone chorobami pędy, kwiatostany, a także opadłe liście.
       

  • Obficie podlewamy wszystkie rośliny zimozielone, aby zapobiec wystąpieniu suszy fizjologicznej.
       

 

 Wspólnie ze sklepem GradinaMax przygotuj się do nadejścia zimy i zapoznaj się z przeglądem najważniejszych prac do wykonania w listopadzie.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 4249
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex