Dział konsultacji
12 400 41 73
0

lipiec

W każdym ogrodzie wiosna i jesień, to okres wzmożonej pracy. Jednak również i lato obfituje w czynności bez których ogród nie będzie właściwie funkcjonował. W lipcu cieszymy się z wielu pysznych owoców m.in. truskawek, borówek, czereśni, malin, poziomek i wiśni. Można z nich wykonać wspaniałe przetwory pełne witamin, którymi będziemy raczyć się całą zimę. Do najważniejszych czynności jakie należy regularnie wykonywać w lipcu możemy zaliczyć: podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie oraz przycinanie przekwitniętych kwiatostanów. Cały czas można również wysiewać nasiona warzyw o krótkim okresie wegetacji, a także kwiatów dwuletnich. Zapoznaj się z najważniejszymi czynnościami do wykonania w lipcu.



Plan prac ogrodniczych w sadzie:

Kiedy latem nie obserwujemy opadów deszczu, to bardzo ważne jest to, aby regularnie podlewać drzewa i krzewy owocowe. Ma to szczególne znaczenie, gdy rośliny w naszym sadzie zawiązują owoce. W innym przypadku owoce mogą być drobne i suche, pozbawione miąższu. W drugiej połowie miesiąca przychodzi czas na przycinanie wcześnie owocujących odmian jabłoni. Gdy drzewa skończą owocowanie, to możemy wtedy przyciąć takie gatunki jak wiśnie czy czereśnie, te pierwsze silniej. Pędy malin jednorocznych po owocowaniu przycinamy, nie zaowocują na nich już po raz kolejny. Jeżeli lato jest wilgotne, to warto jest zająć się już teraz zwalczaniem chorób grzybowych, przede wszystkim parcha gruszy. Należy wtedy wykonać opryski specjalistycznymi środkami. Przez cały miesiąc zbieramy plony tj. porzeczki, truskawki, poziomki, agrest, maliny, a na sam koniec miesiąca nawet najwcześniejsze odmiany jabłek.

 



Plan prac ogrodniczych w ogrodzie warzywnym:

Zbieramy liście i pędy ziół do suszenia, przede wszystkim: mięty, cząbru, szałwii, estragonu, oregano i tymianku. Pod koniec miesiąca gotowe do zbioru będą również cukinie i patisony, które można wykorzystywać w różny sposób w kuchni. Zbieramy również bób, groch, fasolę szparagową, kalarepę, a także letnie odmiany brokuła czy kalafiora. Regularnie podlewamy nasze warzywa. Najwięcej wody potrzebują warzywa korzeniowe, dyniowe oraz strączkowe np. fasola, przede wszystkim w okresie zawiązywania owoców. Nawozimy nawozami organicznymi lub mineralnymi pomidory i inne warzywa jeżeli tego wymagają. Wysiewamy nasiona rzodkiewki, sałaty, kopru, kalarepy, szpinaku i kapusty włoskiej. W miesiącach letnich możemy również zaobserwować pojawienie się takich chorób i  szkodników jak: zaraza ziemniaczana, mączniak rzekomy, połyśnica marchwianka, stonka ziemniaczana, śmietka ćwiklanka.

Plan prac ogrodniczych w ogrodzie ozdobnym:

W lipcu możemy sadzić i przesadzać rośliny, a także dzielić rośliny skalne oraz okrywowe. Przykładami takich roślin są np. astry, barwinki, żagwiny, płomyki, rogownicę, rojniki, rozchodniki czy macierzanki. Wybrane byliny po kwitnieniu przycinamy, aby zakwitły ponownie np. ostróżki, lwie paszcze czy szałwia. Wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich, które zakwitną w przyszłym sezonie np. bratki, stokrotki, niezapominajki czy fiołki rogate. Na rabatach ściółkujemy glebę wokół roślin, dzięki czemu ograniczamy rozwój chwastów i zbyt szybkie przesychanie gleby. Przycinamy krzewy ozdobne np. tawuły japońskie, bukszpan czy ligustr. Uzyskane pędy możemy wykorzystać do tworzenia sadzonek półzdrewniałych. Początek lipca, to ostatni moment na wykopywanie cebul kwiatowych roślin kwitnących wczesną wiosną np. tulipanów, narcyzów czy hiacyntów.

 Mamy nadzieję, że nasze porady ogrodnicze pomogą Ci w zaplanowaniu prac na ten ciepły, letni miesiąc.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 920
(Głosów: 1, Ocena: 5.0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex