Dział konsultacji
0

Prace ogrodnicze w marcu

Marzec to najważniejszy pierwszy wiosenny miesiąc. Już 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jest to miesiąc wytężonej pracy, ale też radości dla wszystkich miłośników ogrodnictwa.

 

Już wkrótce na drzewach, krzewach oraz na rabatach będzie można zauważyć pierwsze zwiastuny wiosny. To oznacza, że możemy wznowić wszelkie prace od których będzie zależał stan naszego ogrodu, sadu czy ogrodu warzywnego w ciągu całego roku. Aby pomóc Ci się lepiej zorganizować, przygotowaliśmy dla Ciebie listę zadań i prac na miesiąc marzec. Skorzystaj z naszych porad i już wkrótce ciesz się wspaniałymi i spektakularnymi efektami we własnym ogrodzie.

Kalendarz ogrodnika - prace ogrodnicze do wykonania w marcu:

Porządki

 W pierwszym miesiącu wiosny, po stopnieniu ostatniego śniegu przystąp do prac porządkowych w sadzie i ogrodzie. Usuń suche i uszkodzone gałęzie, wieloletnie chwasty, pozostałości upraw z tamtego roku, a także większe kamienie, gruz i inne nieczystości. Tak przygotowana gleba będzie mogła czekać na kolejne działania takie jak. nawożenie, przekopanie czy ściółkowanie.

Nawożenie gleby

 Przed rozpoczęciem wzbogacanie gleby w nawozy mineralne lub organiczne warto jest zbadać zawartość składników odżywczych oraz pH podłoża. Pozwoli to w najlepszy sposób zaplanować rodzaj i ilość używanego nawozu, a także nasadzenia z uwzględnieniem wymagań roślin. Aby wynik był miarodajny należy pobrać próbki z różnych miejsc w całym ogrodzie. Badanie jest najlepiej zlecić specjalistom z okolicznego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Przytnij drzewa i krzewy

Marzec, to idealny miesiąc na cięcie drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Proces ten jest szczególnie ważny, ponieważ kształtujemy w ten sposób pokrój rośliny, a także pobudzamy pędy rośliny do tworzenia odrostów bocznych. Dzięki temu rośliny ładnie się zagęszczą i będą cieszyć nasze oczy. Do cięcia używamy wyłącznie ostrych i odkażonych narzędzi np. sekatorów. Po cięciu konieczne jest posmarowanie ran maścią ogrodniczą, która zabezpieczy je przed wnikaniem patogenów.

Wysiej i posadź kwiaty

 Wszyscy ogrodnicy wiedzą, że marzec to miesiąc w którym wysiewamy najwięcej kwiatów jednorocznych oraz wieloletnich, którymi ozdobimy nasz ogród i balkon. Kwiaty z rozsady to szybki i tani sposób na uzyskaniu wielu wspaniałych sadzonek naszych ulubionych odmian. Do wysiewu przygotuj się w określony sposób. Kup odpowiednie pojemniki, podłoże, a także zamów nasiona z wyspecjalizowanej szkółki, która zapewni Ci świeże, zdolne do kiełkowania nasiona.

Dlatego jeśli chcesz się cieszyć wielokolorowym ogrodem przez całe lato, już teraz rozpocznij prace przygotowawcze. Kilka propozycji letnich kwiatów, którymi będziesz cieszyć się przez długie wiosenno-letnie miesiące, to cynia, gazania, heliotrop, aster, niecierpek, lwia paszcza, aksamitka, szałwia czy goździki. Jeżeli pogoda jest odpowiednia, to w drugiej połowie marca jest możliwość wysiania części odmian pod folią, a w przypadku ryzyka przymrozków, miejsce uprawy okrywa się agrowłókniną.

 Jeżeli do miejsca Twojego zamieszkania przyszła wiosna, to jest możliwość posadzenie do gruntu lub donic drzew i krzewów ozdobnych, a także bylin odpornych na mróz.

Zioła

 W marcu przychodzi czas na wysiew ziół - roślin o aromatycznych i prozdrowotnych właściwościach. Większość z nich nadaje się do uprawy z rozsady w ogrzewanych pomieszczeniach na parapecie. Z propozycji ziół do uprawy z rozsady to np. Hyzop lekarski, Bazylia pospolita, Kolendra siewna, Lebiodka pospolita, Majeranek ogrodowy, Szałwia lekarska czy Tymianek właściwy. Bezpośrednio do gruntu można wysiać: Pietruszkę zwyczajną, Nagietek lekarski, Koper ogrodowy czy Gorczycę białą.

Ogród warzywny

 W tym miesiącu można wyróżnić wiele gatunków warzyw, które są już gotowe do wysiewu wprost do gruntu. Zaliczamy tu wszystkie warzywa odporne na niskie temperatury. Jeżeli temperatura pozwoli, to warto jest wysiać sałatę, koper ogrodowy, jarmuż, rzodkiew, bób, cebulę, groch i marchew, a także szpinak. Wysiane nasiona regularnie odchwaszczamy i podlewamy. Jeżeli wystąpi ryzyko przymrozków, to konieczne jest okrycie wysiewów agrowłókniną. Rozpoczynamy również wiosenne sadzenie ząbków czosnku, a także drobnej cebulki dymki.

To tylko niektóre z działań ogrodniczych, które zalecamy do wykonania w marcu. Nie zapominaj jednak, że musisz regularnie dbać o swój ogród, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Już wkrótce wraz ze wzrostem temperatury z przyjemnością będziesz cieszyć się z chwil spędzonych na świeżym powietrzu.

Opublikowane przez: 18 list 2017
Wyświetlenia: 804
(Głosów: 0, Ocena: 0)
mc visa blik klarna paypal dpd inpost pocztex